Dušan Borženský (†46) sedel v base dve desiatky rokov, v poslednej dobe ale trpel vážnou chorobou a jeho zdravotný stav bol veľmi zlý. Súd ho 7. mája pustil dočasne na slobodu, aby mu dcéra mohla v jeho posledných chvíľach stáť po boku. Užili sa spolu len pár dní.

Dušan Borženský, ktorý býval označovaný ako boss košického podsvetia, si donedávna odpykával trest 23 rokov odňatia slobody za to, že sa podieľal na troch vraždách. Mal za sebou už 20 rokov trestu a v posledných mesiacoch ho s onkologickou chorobou liečili vo väzenskom nemocničnom zariadení.

 Smrť v  hospici 

V piatok 7. mája súd rozhodol o tom, že Borženský bude na mesiac prepustený, čo sa vzápätí skutočne stalo. Za mreže už sa ale nevráti, podľa informácií webu televízie JOJ zomrel v hospici, kam bol z väzenia prevezený.

Borženský mal dcéru Simonu, ju uvádzal ako hlavný dôvod, prečo by rád dožil mimo múry väzenia.

Predsedníčka súdneho senátu, ktorý o prepustení rozhodol, označila zdravotný stav Borženského pred prepustením ako veľmi zlý. „Liečba je vo väznici síce zabezpečovaná v oblasti biologických potrieb odsúdeného, ​​ale v sociálnej oblasti a oblasti psychologického poradenstva a duchovných potrieb nie,“ povedala vtedy pani predsedníčka podľa informácií webu Aktuality.sk.

Mafiánsky boss ktorý chcel vstúpiť do politiky.

Borženský mal dcéru Simonu, ju uvádzal ako hlavný dôvod, prečo by rád dožil mimo múry väzenia. Aj mafiánov obhajca Tibor Bacsó ho chcel v závere jeho života vidieť na slobode. Počas výkonu trestu niekoľkokrát žiadali o prepustenie Borženského na podmienku, vždy ale márne.

Ďalšia obeť mafiánskych popráv v Bratislave

 Priateľstvo s  advokátom 

Advokát už skôr bez vykrúcania priznal, že si s odsúdeným za jeho života v base vypestoval priateľský vzťah. „Je to tiež len človek, ktorý potrebuje pomoc, a ja sa o to snažím, ako len dokážem,“ uviedol pred jeho prepustením a smrťou a dodal prorocky, že v tej chvíli nešlo ani tak o liečbu klienta, ako skôr o jeho dožitia. „Príde mi, že štátna moc robila všetko pre to, aby nezmyselne predlžovala konanie o jeho prepustení,“ nešetril advokát pred prepustením Borženského kritikou voči súdom. Borženský nakoniec zomrel v hospici Milosrdných sestier v Trenčíne.

Boss slovenskej mafie Černák sa priznal ku 14 vraždám, ale trest nedostal