Američan si otvoril múzeum morského odpadu, zbiera ho už 47 rokov,

872

John Anderson je inštalatér v dôchodku, ktorý sa už od roku 1970 venuje podivnému koníčku. Zbiera odpadky, ktoré vyvrhne Pacifický oceán na pobreží štátu Washington. Pred dvoma rokmi už ich mal nazbieraných toľko, že si otvoril múzeum.

Pôvodne začal len so zbieraním vodných bójí, ktoré sa v sedemdesiatych rokoch vyrábali zo skla. Avšak neskôr sa prešlo vo výrobe na laminát a plasty, a niekedy v tej dobe začal Anderson zbierať všetko, čo mu more ponúklo. Jeho zbierka obsahuje veľa čudných predmetov – od bábik, cez mamutí kel až po listy ukryté vo fľaši. Z tých má napokon už zostavenú celú knihu. A čo viac, na všetky z nich odpovedal. Ako sám hovorí, väčšinu z nich napísali japonské deti v čase, keď na ostrov dopadla vlna cunami v roku 2011.

Návštevníci budú určite prekvapení, čo všetko more na pobreží donieslo. Anderson má všetko presne zrovnané podľa doby nálezu a typu predmetu. Návštevníkom múzea samozrejme ponúka komentovanú prehliadku, pri ktorej sa dozvie aj mnoho zaujímavostí o jednotlivých exponátoch.