Briti chcú ťažiť ropu v najstaršom africkom národnom parku

976

Národný park Virunga v africkom Kongu je okrem iného aj domovom mnohých ohrozených druhov vrátane na prahu vyhynutia balansujúcich goríl horských. Pred následkami prípadnej ťažby varuje Svetový fond na ochranu prírody.

Národný park Virunga susedí národnými parkami Volcanoes v Rwande a Ruwenzori v Ugande. Medzi mnohými slávnymi národnými parkami má však výsadné postavenie. Založený bol totiž už v roku 1925 a platia tak za vôbec najstarší národný park v Afrike.

V roku 1979 bol zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO a od roku 1994 je aj na zozname svetového dedičstva v ohrození z dôvodu následkov vojnových konfliktov a vzrastajúceho počtu ľudí, ktorí žijú jeho okolia, rúbe lesy a loví zver. Od roku 1994 zomrelo v boji proti pytliakom a nelegálnym osadníkom viac ako 120 zamestnancov parku.

Teraz mu však hrozí oveľa väčšie nebezpečenstvo z Veľkej Británie, kde sídli veľká ropná spoločnosť Soco. Tá ako jediná podobná korporácie stále zvažuje ťažbu ropy v niektorých oblastiach parku. Podobné plány mal pred rokmi aj francúzsky ropný gigant Total, ten však neskôr zo svojich zámerov ustúpil.