Černocha viedli policajti na koňoch ako otroka na lane.

Muž chce od mesta milión dolárov!

255

Ľudia ten výjav prirovnávajú ku scéne z otrokárskeho režimu. Nedávno Texaská polícia uvoľnila video zo zásahu proti psychicky chorému mužovi čiernej pleti – sú na ňom vidieť dvaja bieli policajti jazdnej polície na koňoch, ako si na lane vedú čierneho muža. V ľuďoch zábery silne evokujú dobu dávno minulú, mužova právnička sa teraz súdi s mestom o obrovské peniaze!

Donald Neely (44) trpí podľa Daily Mailu paranoidnou schizofréniou a v čase svojho zatknutia v auguste 2019 vraj nebol príčetný. Polícia ho zatkla údajne za neoprávnené vniknutie na súkromný pozemok. V tej dobe sa Neely už nejaký čas potuloval po meste ako bezdomovec.

Policajti na koňoch viedli spútaného černocha na lane. Pripomenulo doby otroctva

Na záberoch je vidieť, ako ho policajti spútaného vedú na povraze ulicami mesta Galveston v americkom Texase. Jedného z policajtov je pritom počuť, ako hovorí, že toto bude „vyzerať veľmi zle“. Obrázky po preniknutí na verejnosť ľudí rozhnevalo, pripomínajú im éru otrokárov, kedy sa v USA odohrávali podobne ponižujúce scény s černochmi úplne bežne.

Na súde v prvom októbrovom týždni 2020 Neelyova právnička Julie Kettermanová označila zásah policajtov za „šokujúce a extrémistické“. Skrze advokátku muž požaduje vyplatenie odškodného vo výške 1 milióna dolárov za psychickú ujmu, poníženie a neprimeraný spôsob zadržania. Tiež požaduje súd za prítomnosti poroty z Afroameričanov.

Jiří Kajínek opäť v putách! Prečo na neho vleteli kukláči?

Prokurátor k prípadu povedal, že policajti vedeli, alebo mali vedieť, že Neely ako černoch bude považovať také vodenie po meste za silne urážlivé. Aj podľa slov, ktoré si strážnici vymieňali, je zrejmé, že si to obaja uvedomovali a mohli tušiť, že sa na nich znesie kritika. Dôkazom toho je, že mužská polovica policajné hliadky, Patrick Brosch, na videu dokonca černochovi so želiezkami hovorí, že „je veľmi rád, že sa ho ich zákrok nedotkol.“ To sa ale mýlil, Neelyho sa zákrok dotkol veľmi, najmä po zverejnení záznamu .

Spolocnosť čelí obvineniu z rasizmu. Urobila si z migranta chodiacu dezinfekciu

Pretože strážnici nemali blízkosti žiadne transportné vozidlo, odviedli ho asi päť blokov na miesto, kde bolo možné muža predať k odvozu na výsluch. To už sa viezol normálne na zadnom sedadle policajného auta. Šéf polície v Galvestone sa za konanie svojich podriadených ospravedlnil s tým, že „neprejavili dosť súdnosti“.

Romana Dreveňák dostal 7 rokov za zákerný útok na hokejistu. Chcel ho maskovať rasizmom

Tento spôsob zatýkanie sa vraj v určitých situáciách používa, ale pre tento prípad sa nehodil a nebol k nemu skutočný dôvod. Dodal, že upravili tréning tak, aby k podobnému incidentu už pre nabudúce nedochádzalo.