Spolocnosť čelí obvineniu z rasizmu. Urobila si z migranta chodiacu dezinfekciu

1089

Ako naučiť zamestnanca riadnej hygiene na pracovisku? Saudskoarabská ropná spoločnosť Saudi Aramco na to šla spôsobom, ktorý rozpútal na sociálnych sieťach vlnu kritiky.

Muž s rúškom chodí v špeciálnom obleku po jednej z pobočiek Saudi Aramco a ostatným ponúka prípravok na dezinfekciu rúk. Tieto fotky sa objavili na sociálnych sieťach a spôsobili nevôľu. Ľudia ropnú spoločnosť obviňujú z neľudského a ponižujúceho správania voči pracovníkom, ktorí do Saudskej Arábie pricestovali zo zahraničia.

„Ďalší odporný príklad koronavirového rasizmu. Tentoraz zo saudskej ropnej spoločnosti Saudi Aramco, ktorá donútila zahraničného pracovníka chodiť okolo ako obrí dávkovač dezinfekcie. Vykorisťovateľské a rasistické. Znovu to poukazuje na veľký problém v Saudskej Arábii a oblasti Perzského zálivu,“ stojí napríklad v tweetu Josepha WILLITS z Rady pre arabsko-britskej porozumenie.

Užívateľ Arif Ralph situáciu okomentoval slovami: „Toto je v poriadku iba v prípade, že idete na kostýmový večierok za dezinfekciu na ruky. Inak je to bezcitné a ponižujúce.“

Po vlne kritiky si slovo vzala sama spoločnosť. Tá vo svojom oficiálnom vyhlásení tvrdí, že sa tak stalo bez vedomia a súhlasu vedenia. Za akúkoľvek spôsobenú ujmu sa ospravedlňuje.

Dve ruské letušky žalovali spoločnosť Aeroflot kvôli diskriminácii. Stali sa symbolom boja žien

„Saudi Aramco by chcela vyjadriť veľké sklamanie nad týmto urážlivým správaním, ktoré malo na pracovisku zvýšiť povedomie o dôležitosti dezinfekcie. Stalo sa tak bez predchádzajúceho súhlasu spoločnosti. Okamžite sme toto konanie zastavili a vydali prísne opatrenia, aby sa takéto akcie už nikdy neopakovali. Spoločnosť zdôrazňuje svoj pevný postoj vo firemnej politike, ktorý je založený na rešpekte a dodržiavanie etiky a slušného správania,“ stojí v tlačovej správe.

Diskriminácia imigrantov je v Saudskej Arábii bohužiaľ bežným javom. Vlani médiá napríklad šokoval prípad filipínskej slúžky, ktorá bola za nedodržanie pokynov priviazaná k stromu. Podľa štatistík z roku 2013 bolo v krajine okolo deviatich miliónov zahraničných pracovníkov, najviac z Indie, Egypta, Sýrie a Pakistanu