Dve „staré, tlsté, strašné“ letušky zažalovali svojho zamestnávateľa, pološtátne ruskej aerolinky Aeroflot kvôli nespravodlivému zaobchádzaniu. Rozpútali tým mediálnu búrku a k vlastnému prekvapenie sa stali v Rusku symbolom ťažení za práva žien, uviedla nadácia Thomson Reuters Foundation k prípadu Jevgenija Magurinové (42) a Iriny Jerusalimské (45).

Obe letušky zažalovali Aeroflot kvôli diskriminácii na základe veku, váhy a vzhľadu potom, čo vedenie aeroliniek začalo požadovať, aby sa letušky zmestili do rovnošiat ruskej veľkosti 48. A tie, čo sa nevošli, vyradilo z medzinárodných letov a znížilo im platy o prémie a príplatky.
„Všetky letušky a je ich okolo šiestich tisícok – najprv vyfotografovali, zmerali a rozdelili do niekoľkých kategórií podľa vzhľadu. Preto vznikla taká žartovné skratka STS ako staré, tučné, strašné. Samozrejme, všetko sa dialo potichu,“ povedala novinárom Magurinová. Tá sa do „štyridsaťosmičky“ nezmestila kvôli „príliš veľkému“ poprsie, čo vzápätí pocítila na menšej výplate.
Súd sprvu letušky zamietol, ale tie sa odvolali. A sudcovia moskovského mestského súdu rozhodli, že vymáhanie takýchto noriem v odievaní porušuje pracovné právo, aj keď žiadnu diskrimináciu nezistili. Letuškám priznali symbolické odškodnenie 5000 rubľov (asi 75 eur) plus nevyplatené príplatky. Aerolinky si ale rozsudok vykladajú ako svoje víťazstvo, pretože na súde „sa dokázalo“, že letušky nediskriminujú.
Verdikt vítajú bojovníčka za ženské práva ako míľnik v bitke proti diskriminácii žien v krajine, kde štátne inštitúcie hlásajú konzervatívne hodnoty a ženy sú často vnímané len ako manželky a matky. „Obe ženy a ich právnička odviedli skvelú prácu. Ženy budú vedieť, že stojí za to bojovať,“ zdôraznila advokátka Aljona Popovová, ktorá vedie sieť podporujúcu ženy.
Prvá letuška Ellen Churchová
Že nebolo ľahké prípad vyhrať, pripúšťa aj moskovská právnička oboch letušiek, špecialistka na pracovné právo Xenija Michajličenková, podľa ktorej sa Rusky len zriedkavo púšťajú do podobných sporov, ktoré stoja veľa času, energie i peňazí. „V Rusku spočíva dôkazné bremeno v týchto prípadoch na žalujúcej strane, teda žena by musela na súde dokázať, že bola diskriminovaná. Navyše spor so zamestnávateľom môže ohroziť ďalšiu kariéru. To nie je každá ochotná riskovať,“ konštatovala.