Jiří Kajínek si po 23 rokoch pobytu vo väznici užíva slobody, ktorú dostal vďaka milosti prezidenta Zemana. Tá ale nemusí byť trvalá. Na Kajínka bolo podané trestné oznámenie pre ohováranie, a ak bude uznaný vinným, vráti sa späť za mreže a pôvodné doživotný trest si odsedí.

Kájinkové prvé kroky na slobode

Na Jiřího Kajínka bolo podané trestné oznámenie pre ohováranie. Podľa informácií TV Prima ho mal podať Vojtěch Pokoš, korunný svedok v kauze dvoch vrážd, ktorý označil Kajínka za vraha.

„Na základe písomne zaslaného trestného oznámenia v súčasnosti šetríme výroky, ktoré boli odvysielané v televíznych reportážach,“ povedala k prípadu policajná hovorkyňa Dagmar Schořov.

Nie je jasné, o aké výroky sa presne jedná. Podľa televízie by ale mohlo ísť o pasáž z rozhovoru, ktorý omilostený väzeň poskytol bezprostredne po opustení väznice 23. mája. „Nechcem na nikoho hádzať špinu, ale pravda je taká, že Pokoš sa odmietal so mnou stretnúť. Ja som ponúkal konfrontáciu, rekogníciu in natura, polícia ale povedala, že toto robiť nebude. Zo spisu som sa dozvedel, ako sa to stalo, a prvé, čo bolo, som hovoril: ,Dajte ma na detektor lži a dajte Pokoša na detektor lži a hneď sa to ukáže.’ Pokoš to odmietol. Ja som to opakoval stále a policajti povedali:, Pokoš nechce a vás nedáme, pretože vy ste moc múdry a vy by ste to oblbol ‘,“ tvrdil vtedy v rozhovore.

Za ohováranie by páchateľovi v prípade dokázania viny hrozili až dva roky za mrežami. Lenže pre Jiřího Kajínka by súdne odsúdenie malo fatálne dôsledky. Od prezidenta Zemana dostal totiž podmienenú milosť, takže ak by bol znovu odsúdený, hoci „len“ za ohováranie, musel by si odsedieť doživotie, ku ktorému bol pôvodne odsúdený.

Prípadom sa zaoberá polícia v Jablonci nad Nisou a niektorí svedkovia sú vypočúvaní aj v Prahe. Pokoš niekoľkokrát ešte pred prepustením Kajínka na slobodu vyslovil obavu o svoje bezpečie, ak sa odsúdený vrah niekedy dostane na slobodu. Môže ísť teda o pokus, ako dostať Kajínka späť za mreže.

Na doživotie bol Kajínek odsúdený v roku 1998 za to, že v roku 1993 na objednávku zavraždil majiteľa niekoľkých fitnes klubov Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoša. Pokošov brat Vojtech čoby druhý bodyguard ako jediný streľbu prežil a neskôr proti Kajínkovi vypovedal. Kajínek svoju vinu nikdy nepriznal a tvrdil, že Pokoš si všetko vymyslel, aby sám unikol kriminálu.