Romana Dreveňák dostal 7 rokov za zákerný útok na hokejistu. Chcel ho maskovať rasizmom

1470

Na ľade podstúpil dvojnásobný hokejový majster Marek Melenovský (42) počas svojej kariéry stovky drsných súbojov. Vlani v júni sa ale ocitol v situácii, ktorú nikdy nezažil. Po zákernom útoku bitkárov na Masarykovom námestí v centre Jihlavy sa ocitol v bezvedomí, navyše mu zostali trvalé následky. Krajský súd v Brne v stredu poslal útočníka Romana Dreveňáka (21) právoplatne na 7 rokov za mreže.

Hokejový majster s Karlovými Varmi a Zlínom, ktorý odohral v českej extralige viac ako 1000 zápasov, zapíjal vlani 3. júna s priateľmi a priateľom svojej dcéry Davidom koniec sezóny mládežníckych tímov jihlavskej Dukly. Po návrate domov sa spoločne s Davidom ešte vypravil vybrať hotovosť z bankomatu.

Na námestí narazili o druhej hodine po polnoci na hlučnú spoločnosť štyroch mladíkov a dvoch dievčat. Melenovský sa rozhodol hučiacu skupinu umravniť, povedal im, nech nerobia „bordel“, alebo privolá políciu. Lenže sa mu postavil Roman Dreveňák.

 Prišla nečakaná rana do  tváre 

„Asi som nebol dosť obozretný. Zrazu prišla rana do tváre a ľahol som. Viac si nepamätám, celú situáciu som si neskôr prezrel zo záznamu kamier,“ povedal hokejista.

Priateľ jeho dcéry sa ho chcel zastať, lenže od útočníkovho brata Patrika prišiel nemenej brutálny útok. „Dostal viac ako ja, ale paradoxne dopadol lepšie. Pritom tam nechýbali ani kopy do hlavy,“ povedal Melenovský.

 Obhajoba sa chcela skryť za  rasizmus 

Stredajšie súdne konanie v Brne riešilo odvolaní napadnutého hráčov i obžalovaného násilníka proti júnovému rozsudku Okresného súdu v Jihlave.

„My sme boli len trochu hluční, on si začal. Povedal nám, že sme čierni za..nci. A začal do mňa strkať. Ja sa len bránil,“ dušoval sa Roman Dreveňák. Jeho obhajkyňa ako je typické tvrdila, že mladík a jeho priatelia čelili rasizmu, že sú vtom nevinne.

„To vylučujem, nič také tam nezaznelo,“ odkázal Melenovský, ktorého zastupovala splnomocnenkyňa. Odvolací senát nakoniec vyhovel hokejistovi, keď mu prisúdil odškodné vypočítané z lekárskych bodových tabuliek vo výške 130 tisíc korún (5200 eur). S ďalšími nárokmi ho odkázal na civilný súd.

Pätnásťročné dievča nalákali za dedinu a hromadne ju znásilnili. Najmladší násilník mal 14 rokov

 Súd:  Zákerný a brutálny útok 

Romanovi Dreveňákovi, už dvakrát trestanému za ublíženie na zdraví, ktorý Melenovského zranil len tri týždne po návrate z väzenia, naopak potvrdil sedemročný pobyt v chládku. „Išlo o zákerný, brutálny a agresívny útok,“ zhrnula sudkyňa Lenka Králíková. Jeho brat Patrik vyfasoval za napadnutie druhého muža na Masarykovom námestí už skôr 5 a pol roka väzenia.

Štyria odvážny svalovci na jedného! Dobili Adama takmer na smrť a brutálny útok si pritom filmovali!

 Melenovský:  Už je to za mnou 

Majster republiky a aktuálne kondičný tréner jihlavskej hokejovej mládeže má dodnes trvalé následky. „Nepočujem na pravé ucho, to je nezvratné. Mám problémy s rovnováhou, na ľad sa postavím, ale hrať so spoluhráčmi, to už nejde. Ale už som sa otrepal, je to za mnou,“ povedal Melenovský v reakcii na právoplatný verdikt súdu. Od útočníka dodnes nepočul slová ospravedlnenia.