Dovolenka pre Robinsonov: k domu na mori vedie len visutý most

922

Ak človek túži po samote a izolácii, potom penzión nazvaný Dom v mori je pre neho ideálnym miestom, kde by mohol stráviť svoju dovolenku. Nachádza sa v najzapadnutejšom cípe Anglicka, v grófstve Cornwall, na vrcholku skalnatého ostrovčeku, ku ktorému sa dá dostať len cez visutý most, natiahnutý 27 metrov vysoko nad morom. Ide o jediný visutý most vo Veľkej Británii, ktorý je v súkromnom vlastníctve.

Len pár metrov od pobrežia pri meste Newquay leží mrňavý ostrovček Towan. Až do roku 1902, kedy bol skonštruovaný visutý most, sa k nemu ľudia mohli dostať iba po vode. O osem rokov neskôr tu bohatý Kanaďan írskeho pôvodu postavil viktoriánskou čajovňu, ktorá bola v 30. rokoch prerobená na dom v edvardovskom štýle. Vystriedalo sa v ňom niekoľko majiteľov vrátane slávneho fyzika, vynálezca zapaľovacích sviečok Sira Olivera Josepha Lodgeho. Toho v dome nad Atlantikom pred svojou smrťou často navštevoval jeho blízky priateľ, autor najslávnejších detektívok, Sir Arthur Conan Doyle. V roku 1967 v dome na skale natáčala britská kapela Beatles svoj uletený televízny film Magical Mystery Tour.

Pri poslednej transakcii v roku 2012 bola budova predaná spoločnosti Unique Home Stays, ktorá ju celú aj s ostrovčekom dnes prenajíma ako luxusnú dovolenku za 5 575 libier na týždeň.Na rozdiel od literárneho Robinsona bude mať ten dnešný k dispozícii nielen celý ostrov pre seba, ale aj všetok komfort s modernými vymoženosťami, vrátane TV, WIFI pripojenia aj plne zásobeného baru. Takže až tak úplne odrezaný od okolitého sveta nebudete. Stroskotať tú môžete jedine finančne.