Dráma malých futbalistov nájdených v jaskyni ešte nekončí. Budú musieť asi čakať štyri mesiace až skončí obdobie dažďov

1548

Po deviatich dňoch pátrania sa záchranným tímom v Thajsku podarilo nájsť dvanásť chlapcov a ich futbalového trénera, ktorí uviazli v jaskyni v Thajsku. Pred evakuáciou budú musieť čakať štyri mesiace, až skončí obdobie dažďov a voda opadne. Uviedlo to v utorok thajské námorníctvo s tým, že po celú dobu budú dostávať zásoby a zo zaplavenej jaskyne bude odčerpávaná voda. Podľa úradov je väčšina z chlapcov v dobrom zdravotnom stave.

Kapitán námorníctva Anand Surawan oznámil, že do jaskyne bude po dobu štyroch mesiacov dopravované jedlo a pitie, aby mohli chlapci podstúpiť v prípade nutnosti náročný potápačský výcvik, vďaka ktorému ich budú môcť evakuovať von. Druhou možnosťou je, že do tej doby opadne voda, ktorú záchranári navyše odčerpávajú, a chlapcov bude možné vyzdvihnúť bez nutnosti potápania.

Evakuácia v úzkom zatopenom tuneli v bahnitom prúde s nulovou viditeľnosťou je pre neskúsených potápačov skoro nemožná.

Potápači námorníctva našli skupinu detí vo veku 11 až 16 rokov a ich 25-ročného trénera zhruba štyri kilometre od ústia jaskynného komplexu na severe krajiny, pri ktorého návšteve ich pred desiatimi dňami vnútri uväznili povodne. Podľa miestneho guvernéra bol po zbežnej prehliadke vyhodnotený stav väčšiny z nich ako dobrý, len niekoľko má zdravotné problémy, nikto však kritické.

Záchranári počítali s tým, že chlapci a tréner našli útočisko pred stúpajúcou vodou na vyvýšenine v jaskyni. Na tomto mieste, ktoré je prezývané podľa povestnej thajskej pláže Pattája, ich tiež nakoniec našli.

Thajským potápačom pomáhali aj dvaja britskí záchranári, uviedla britská BBC. Na videozázname, ktorý na Facebooku zverejnili thajské špeciálne jednotky, je počuť, ako jeden z nich hovorí po anglicky s chlapcami. „Koľko vás je?“ Pýta sa ich. „Trinásť,“ odpovedajú. „Trinásť? To je skvelé,“ reaguje záchranár. Následne sa malí futbalisti pýtajú, kedy ich dostanú do bezpečia. Na to druhý zo záchranárov odpovedá: „Dnes nie. Sme tu len dvaja. Musíme sa potápať. Prídeme. OK? Príde veľa ľudí. My sme prvý.“

Jeden z chlapcov záchranárom tiež hovorí, že majú veľký hlad a že chcú aby im priniesli jedlo. Niekto zo skupiny sa tiež pýta, čo je za deň. „Pondelok, už ste tu 10 dní, ste veľmi silní,“ hovorí na to záchranár a vysvetľuje, že sa musia zase vrátiť, však potom opäť dorazia. „Ďakujeme,“ odpovedá jeden z chlapcov. „Odkiaľ ste?“ Pýta sa a záchranári odpovedajú, že z Británie. „Aha, uvidíme sa zajtra,“ reagujú chlapci.

 Dráma  nekončí 

Podľa expertov však nemusí byť okrem výcviku samotného ľahké ani dopravovanie zásob do štyri kilometre vzdialeného miesta. Ahman Mirza, americký jaskynný záchranár na mieste, skôr vyhlásil, že bezpečnejšie by bolo počkať na opadnutí vody a nenútiť chlapcov do potápačských pokusov, pretože pokúsiť sa dostať niekoho nezvyklého na potápanie zatopenou jaskyňou „je  to jednou z tých najviac nebezpečných situácií“.

  • Počas pondelka bolo nutné najprv rozšíriť niektoré z miest približne stometrového úseku, aby ním mohli potápači preplávať aj s vybavením. Po úseku natiahli lano a rozmiestnili nádrže s kyslíkom. Ďalšie tímy pumpoval z jaskyne vodu, iní záchranári hľadali na úbočiach hory pukliny, ktoré by sa mohli rozširovať v šachty. Niekoľko ich našli, ale doteraz nevedia, kam vedú.

O záchranu chlapcov, ktorí majú medzi 11 a 16 rokmi, sa od ich uviaznutiu v zatopenej jaskyni snažil medzinárodný tím. Svojich expertov vyslala Británia, Spojené štáty i Čína. Do akcie boli zapojené pátracie psy, Drone aj roboti. Policajti futbalistom vyhĺbenú šachtou zhadzovali balíčky s jedlom, vodou, svetlami, mapami a mobilnými telefónmi. Či ich chlapci a ich tréner vôbec našli a či im pomohli v prežitie, ešte nie je jasné.

Skupina futbalistov sa do jaskynného komplexu, ktorý je dlhý zhruba desať kilometrov, vydala predminulú sobotu. Pátranie sťažovala neustále prúdiaca voda, ktorá vzhľadom k silným dažďom stúpala rýchlejšie, než ju záchranári mohli odčerpávať.