Doživotie za homosexualitu je protiústavné, rozhodol súd v Ugande

562

Ugandský ústavný súd označil za protiústavný kontroverzný zákon namierený proti homosexuálom. Informovala o tom agentúra Reuters. Homosexuáli vo východoafrickej krajine od februára čelili hrozbe doživotného väzenia, zákon pamätal aj na trest pre tých, kto by gayov a lesby neudali.

„Môžem potvrdiť, že zákon proti homosexualite bol porazený,“ slávil rozhodnutie Ústavného súdu Nicholas Opio, právnik zastupujúci žalujúcich stranu. Desiatka ľudí si v petícii sťažovala, že legislatíva porušuje základné ľudské práva. „Sudca uznal, že sa vyskytli nezrovnalosti v procese jej prijatia a tiež parlament nebol pri hlasovaní uznášaniaschopný,“ citovala agentúra Reuters advokátovej reakciu po vynesení verdiktu.

Ten však ešte nemusí byť definitívny. Rozsudok ešte môže byť zvrátený v odvolacom procese. Právnik zastupujúci štát uviedol pre agentúru AFP, že rozhodnutie o možnom odvolaní ešte nepadlo.

Sporný zákon začal v Ugande platiť v polovici februára. Politici, ktorí ho o dva mesiace skôr presadili, argumentovali tým, že sa homosexualita dá liečiť. Gayom a lesbám hrozil až doživotný trest a siedmich rokov za mrežami sa mohli obávať aj tí, ktorí homosexuálmi odmietli udať úradom, alebo tí, ktorí podľa úradov lásku k rovnakému pohlaviu propagovali.