Drogová pašeráčka Tereza unikla o vlások hrozbe doživotného trestu!

1014

Paragraf 9-C! To je predpis, ktorý bude rozhodovať o osude pašeráčky Terezy H. pred pakistanským súdom. Výšku trestu pritom jednoznačne podľa tohto zákona určuje množstvo drogy, ktorú obžalovaný prevážal alebo vyrábal. Tereza tak len o kúsok unikla najhoršiemu.

Zákon o návykových látkach je v Pakistane v platnosti od roku 1997. Jeho deviaty bod sa venuje trestu pri porušení zákazu držania drog, ich dovozu a vývozu a obchodovania s drogami. Má celkom tri časti rozdelené podľa množstva narkotík.

 Počítal s tým drogový gang? 

„Pokiaľ ide o množstvo do sto gramov, hrozia obžalovanému dva roky väzenia a pokuta. Pri množstve do jedného kilogramu sa jedná o trest do siedmich rokov. Terezy sa však týka písmeno C, ktoré riešia množstvo väčšie ako jeden kilogram,“ vysvetlil advokát Gull Hassan Khan z právnej kancelárie PakLawyer.

Tereza neprišla na súd v Pakistane. Polícia štrajkovala

Podľa príslušného odseku hrozí obžalovanému trest smrti, doživotie alebo trest odňatia slobody do 14 rokov a tiež finančné pokuty vo výške milióna rupií (asi 7 200 EUR). Zákon má ale pre Terezu veľmi významný dodatok:

„Ak je množstvo drogy vyššie ako desať kilogramov, nesmie byť trest nižší než doživotie.“

Tereza by síce v prípade odsúdenia ako cudzinka trest smrti zrejme nedostala, ale od doživotie ju delí iba pár dekagramov váhy. V jej kufri totiž našli colníci celkom deväť kilogramov heroínu. O tom, či išlo o zámer gangu, ktorý jej drogy dal, uchrániť ju v prípade odhalenia od najhoršieho, sa dá zatiaľ len domnievať.

Tereza z pakistanského väzenia píše správy z mobilu! Domáce média sú z toho v šoku

O tom, aké dôkazy vyšetrovatelia proti Češke nazhromaždili, by mohlo byť jasnejšie v piatok, kedy by sa znovu mala objaviť pred sudcom Bashirom. Ten už nechal predvolať niektorých svedkov. Doteraz sa zatiaľ na rokovaniach riešili len administratívne otázky a len minulý týždeň bola Tereze prečítaná obžaloba.