FBI našla po 13 rokoch pár rubínových črievičiek z filmu Čarodejník z krajiny Oz

1363

FBI významne pohla s mnoho rokov trvajúcim pátraním. Podarilo sa totiž nájsť ukradnuté vzácne črievičky čarodejníka z krajiny Oz. Bohužiaľ sa stále nevie, kto ich ukradol. FBI preto vyšetrovanie neuzavrelo a prebieha ďalej.

Črievičky, v ktorých hrala Judith Garland úlohu Dorothy Galeovú vo filme Čarodejník z krajiny Oz, boli ukradnuté z múzea v Minnesote pred 13 rokmi. Sú to jedny zo štyroch párov, ktoré Garland pri natáčaní nosila.

Kúpil ich kedysi zberateľ Michael Shaw, ktorý ich zapožičal múzeu Judith Garlandovej v Grand Rapids, čo je jej rodné mesto. Múzeum chystalo veľkú výročnú výstavu a črievičky mali byť jedným z mnohých cenných exponátov.

Shaw ale urobil chybu, keď odmietol návrh múzea, aby sa črievičky vždy po zatvorení múzea dali do bezpečného sejfu. Obával sa, že príliš veľa manipulácii s nimi môže lodičky poškodiť. Chcel, aby boli na svojom mieste v expozícii aj po zatváracej dobe. To sa črievičkám stalo osudné.

Protest spurných rančerov v Oregone končí, FBI obkľúčila posledných štyroch

Niekoľko dní po začiatku výstavy sa po zatváracej dobe zlodeji vlámali do budovy múzea. Rozbili vitrínu z plexiskla a odcudzili práve tieto črievičky. Všetko vykonali veľmi rýchlo, nezanechali žiadne odtlačky a zmizli preč. „Mlatili sme sa do hlavy, že sme črievičky nedali do sejfu,“ povedal v roku 2015 v rozhovore pre Washington Post jeden z členov vedenia múzea. Pre múzeum bola krádež úplná katastrofa. Rovnako tak pre Shawa, ktorý sa vyjadril, že to pre neho bola „nočná mora“ a bol zo zločinu úplne zničený.

Tento rok boli črievičky nájdené agentmi FBI pri rozsiahlom záťahu, na ktorom sa podieľali zložky z Chicaga, Miami a Atlanty. Páchateľ zločinu je ale neznámy. V múzeu sa vždy domnievali, že zlodejom musel dať niekto tip, zrejme zamestnanec múzea.

Agenti FBI už nikdy nesmie platiť za sex, inak prídu o prácu

Pátralo sa jednu dobu dokonca v miestnom jazere, pretože existovala teória, že zlodeji nakoniec črievičky hodili do vody. Ale ani v jazere potápači nič nenašli. Až do roku 2017 sa v prípadu nepohlo nič. Avšak potom sa ozval akýsi človek, ktorý oznámil, že vie, kde črievičky sú. Súčasne ale požadoval „odmenu“ za túto informáciu. Múzeum radšej kontaktovalo FBI. Na základe ďalšieho vyšetrovania potom FBI črievičky našla. Boli vo vynikajúcom stave. Vyšetrovanie však stále prebieha a nie je vylúčené, že sa čoskoro dozvieme, kto vzácnu obuv ukradol.