Hamas útočil na izraelských vojakov, po odvete v Gaze uzavrel prímerie

532

    Podľa vyjadrenia armády na Twitteri išlo o reakciu na pokračujúce raketové útoky a mínometnú streľbu proti izraelským ozbrojeným silám. Krátko potom však Hamas s Izraelčanmi uzavrel prímerie.

    Podľa izraelského denníka Jerusalem Post prímerie hneď v noci na štvrtok vyjednal Egypt s podmienkami, že Izrael stiahne niektorých svojich vojakov a ukončia všetky operácie pozdĺž hranice Gazy a Hamas na oplátku prestane posielať na izraelské územie rakety a útočiť na vojakov. V siedmej ráno však izraelská armáda informovala, že aj napriek uzavretému prímeriu Hamas znovu zaútočil.

    Cieľom izraelského úderu boli štyri „teroristické pozície Hamasu na severe Pásma Gazy“. Armáda už skôr uviedla, že v stredu podnikla údery proti piatim základniam Hamasu na juhu Gazy. Podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze utrpeli pri náletoch zranenia tri deti a 65-ročný Palestínčan.

    Aktivity izraelských zložiek majú obranný charakter, oznámila podľa agentúry AFP armáda. Ich cieľom je hlavne objaviť a zničiť tunely, ktoré by Hamas mohol využívať na vykonávanie útokov, predovšetkým proti civilnému obyvateľstvu žijúcemu pozdĺž hranice Izraela s Pásmom Gazy.

    Táto hranica bola v posledných mesiacoch až na niekoľko násilných protestov relatívne pokojná. Násilnosti medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi sa presunuli do Jeruzalema a na okupovaný Západný breh, kde dochádza k takmer každodenným útokom, pri ktorých páchatelia používajú nože či automobily.

    Izraelská armáda ale najnovšie uviedla, že Hamas v posledných niekoľkých dňoch opakovane ostreľoval izraelské sily z mínometov a raketami. Operovali pritom podľa nej pozdĺž hraničného plotu s Pásmom Gazy, rozdeľujúceho tieto územia.