Iracký Rambo drví Islamský stať, stal sa hrdinom šiitskej propagandy

1666

    Internetová propaganda Islamského štátu má mnoho tvárí. Radikáli zverejňujú brutálne videá s vraždami zajatcov zo Západu, ale aj spovede svojich bojovníkov, ktorí vykresľujú život v chalifátu ako raj na zemi. Snažia sa však aj úhlavný nepriatelia džihádistov, bojovníci irackých šiitských milícií.

    V ich ideologickéj bitke im mocne pomáha Ajúb Faleh al Ruba, ktorý je na sociálnych sieťach známy pod prezývkou Abú Azrael (v arabčine Otec Anjela smrti, pozn. Red.). Osvalenému holohlavému mužovi s hustou bradou na sociálnych sieťach mnohí hovoria tiež Rambo z Iraku, píše server The Interpreter. A nie je sa čo čudovať, Abú Azrael má svoj mediálny obraz prepracovaný do najmenších detailov.

    Jeho sloganom je úderná hláška „rozdrvíme vás na prach“ smerovaná všetkým stúpencom Islamského štátu. Abú Azrael je na internete vykreslený ako veľký vojenský profesionál, ktorý oplýva sebaistotou a rozhodnosťou.

    V jeho tíme sú podľa všetkého výhradne skúsení bojovníci vyzbrojení útočnými puškami M4, píše agentúra AFP. Navlečení sú do armádnych uniforiem a ich tvár zdobí pestovana brada. Až by sa mohlo zdať, že je jednotka paródiou na špeciálne komanda americkej armády.

Sám Abú Azrael je podľa dostupných zdrojov bývalý profesor a preborník v bojových umeniach, ktorý podstúpil výcvik u libanonského Hizballáhu. Po vpáde amerických vojsk do Iraku údajne prešiel aj ostrým bojom. Jeho videá z terénu sú ako vystrihnuté z amerických akčných filmov. So skutočnosťou asi nemajú nič spoločné, internetové diskutéri však dokážu oslniť.

     Mimo zbraní Azrael vo svojich videí používa tiež humor a iróniu. Uťahuje si z neschopnosti Islamského štátu a jeho zvrhlé ideológie. Džihádistov vykresľuje ako hlúpich amatérov, ktorých jediným cieľom je len zbytočne zomrieť. tu len pre to, aby zabíjali a ničili. A všetko si to točí. My preto robíme to isté. Natáčame sa pri bránení Iračanov,uviedol Azrael v jednom z rozhovorov.