Vraždiace monštrá, Robert Spangler

2209

Robert Spangler bol obvinený zo štyroch zločinov, odsúdený na doživotné väzenie bez možnosti prepustenia v Arizone v roku 2000. Zomrel vo väzení 05.08.2001. Obete: Jeho manželka Nancy Spangler 45, syn David 17, dcéra Susan 15 a Jeho tretia manželka Donna Sundling 58

Ťažko si predstaviť cynickejší zločin a zákernejšiu pascu. Bolo 30. decembra 1978, asi 10 hodín ráno, keď Robert Spangler poprosil svoju manželku Nancy, aby prišla do jeho pracovne. „Posaď sa a zatvor oči, mám pre teba prekvapenie,“ povedal jej.

Priznajte sa pred smrťou!

Ťažko si predstaviť cynickejší zločin a zákernejšiu pascu. Bolo 30. decembra 1978, asi 10 hodín ráno, keď Robert Spangler poprosil svoju manželku Nancy, aby prišla do jeho pracovne. „Posaď sa a zatvor oči, mám pre teba prekvapenie,“ povedal jej.

Nancy nezaváhala ani sekundu. Bola veľmi šťastná, pretože ešte pred niekoľkými mesiacmi to u nich vyzeralo na rozvod. Napokon sa zmierili, Robert bol rovnaký ako v čase zásnub a Vianoce oslávili ako skutočná rodina. „Prekvapenie!“ vykríkla potešená a sadla si za písací stôl.
„Áno, uvidíš,“ zamrmlal jej manžel. Ale len čo zatvorila oči, vytiahol z vrecka revolver. Keď Nancy pocítila na spánkoch chladný kov hlavne, bolo už neskoro. V miestnosti zaznel hlasný výstrel a Nancy sa mŕtva zvalila na stôl.

Spangler sa ihneď rozbehol do izby svojej dcéry Susan a zabil ju guľkou do chrbta. Potom sa ponáhľal do izby, kde spal syn David. Toho už síce zobudili dva výstrely, ale nemal čas brániť sa. Otec ho strelil do hrude.

Spangler sa na túto trojnásobnú vraždu pripravoval, takže presne vedel, čo má robiť. Vložil ešte teplý revolver Nancy do ruky, aby na ňom zostali jej odtlačky prstov a nechal ho spadnúť na zem. Potom vložil do stroja čistý list papiera, ktorý dal Nancy podpísať pod zámienkou, že naň napíše, čo odkážu deťom. Naklepkal krátky text, ktorý vyznel ako priznanie, že Nancy najprv zabila deti a potom seba, lebo sa ich nedokázala vzdať a ustavičné hádky, kto sa bude o ne starať, ju už unavovali. Potom nasadol do auta a odišiel do hôr. Dvere domu ale nechal otvorené, lebo počítal, že si to niekto určite všimne.

Útočník pobodal na ihrisku štyri malé deti a dvoch dospelých, traja bojujú o život

Keď sa večer vrátil, v dome už boli policajti. Tí mu povedali, aká dráma sa odohrala počas jeho neprítomnosti a Spangler zahral tak dokonale úlohu nešťastného otca a manžela, že ho jeden inšpektor pozval večer k sebe domov.

Podľa vyšetrovateľov bolo všetko jasné – išlo o dvojnásobnú vraždu a samovraždu. Spangler bol mimo podozrenia a navyše bol váženým občanom mesta Littleton. Prisťahoval sa tam začiatkom 50. rokov i s Nancy a všetci, čo ich poznali, sa zhodli v názore, že to je šťastná dvojica. Nikto očividne ani netušil, že Spangler mal pomer s kolegyňou, istou Sharon Cooperovou.

Keď polícia uzatvorila prípad, rodičia Nancy protestovali. Podľa nich nemala ich dcéra depresie, práve naopak. Písala im, že je šťastná. Okrem toho zbožňovala svoje deti a nenávidela zbrane. Nikto ich ale nepočúval. Len jeden policajt, Marvin Tucker, mal svoje pochybnosti. „Pán Spangler je vynikajúci herec a nehovorí nám celú pravdu,“ napísal vo svojej správe.

Spangler sa na nasledujúci rok oženil so Sharon, ale roku 1988 sa rozviedli. Rozhodol sa, že sa odsťahuje do Colorada, k Veľkému kaňonu, pretože sa veľmi rád túlal po horách. Neskôr sa oženil s Donnou, s ktorou sa zoznámil na inzerát.

Brutálna vražedkyňa, členku Rodiny Charlesa Mansona prepustia z väzenia?!

Donna jeho štvrtá obeť

V apríli 1993 všetky americké denníky uverejnili správu o zvláštnej nehode, ktorá sa stala vo Veľkom kaňone. Podľa vyšetrovateľov sa Donna Spanglerová zrútila z vysokého útesu. O niekoľko dní Spangler poskytol rozhovor denníku USA Today. „Neviem, čo sa stalo. Chcel som ju vyfotiť pred tou úžasnou panorámou. Na niekoľko minút som sa otočil, aby som pripravil statív. Keď som sa znova obrátil, už tam nebola. Nič som nepočul. Zrejme sa pošmykla.“

Vyšetrovatelia uzatvorili prípad ako nehodu. Ale keď si článok prečítal seržant Tucker, vôbec nepochyboval o tom, že ide o toho istého Spanglera, ktorého manželka spáchala pred 15 rokmi záhadnú samovraždu. Tucker na to upozornil nadriadených, ale opäť neuspel.

Život išiel ďalej. Koncom roku 1994 sa ale opäť objavila Sharon a poprosila Spanglera, či by mohla chvíľu uňho bývať. Súhlasil. O niekoľko týždňov Spangler zavolal na pohotovosť, že Sharon sa pokúsila spáchať samovraždu. Pomoc ale prišla neskoro. Sharon užila veľké množstvo liekov. Noviny v Colorade venovali jej smrti len tri riadky, ale aj tie stačili. Všimol si ich totiž – seržant Tucker! Ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch, aj tentoraz upozornil na Spanglera svojich nadriadených, najmä nového šerifa Paula Goodmana. Ten usúdil, že by si mal všetko aspoň overiť a dal otvoriť spisy o dráme z 30. decembra 1978. Potom sa spojil s policajtmi, ktorí vyšetrovali nehodu Donny Spanglerovej. Nakoniec sa oboznámil s lekárskou správou o smrti Sharon Cooperovej. Čoskoro nadobudol presvedčenie, že Spangler je viac než podozrivý. Žiaľ, šerif nemal sebamenší materiálny dôkaz, ktorý by mu umožňoval začať nové vyšetrovanie. Goodman sa ale nevzdal a roku 1998 sa dozvedel, že Spangler sa presťahoval, žil s istou Judith Hiltyovou a býval v jej honosnom dome. Neexistovalo nič, čo by oprávňovalo zásah polície – len strach o život pani Hiltyovej.

Ale koncom augusta 2000 dostal Goodman do rúk nezaplatiteľnú informáciu. Policajti sa náhodou dozvedeli, že Spangler má rakovinu pľúc a mozgu a zostáva mu len niekoľko mesiacov života. Spangler to oznámil niekoľkým priateľom rozmnoženým listom. Goodman pochopil, že má jedinečnú príležitosť udrieť na Spanglera a prinútiť ho, aby sa priznal k zločinom. Dňa 15. septembra ho navštívil doma.

Neuveriteľne nízky trest dostala sadistická tyranka zvierat Wastlová namiesto väzenia len podmienku!

Priznajte sa pred smrťou!

Spangler ho nemusel prijať, ale urobil tak. Keď Goodman spomenul trojnásobný zločin z decembra 1978, prerušil ho suchým hlasom. „Keby ste mali niečo proti mne, domnievam sa, že by ste ma už boli zatkli!“
Mal pravdu a Goodman pripustil, že o jeho vine nemajú jediný dôkaz. „Ľudská spravodlivosť nemá nič proti vám. Budete sa ale musieť spovedať pred božou spravodlivosťou. Uľahčite pred smrťou svojmu svedomiu, priznajte sa!“

Spangler chvíľu zaváhal, ale potom sa rozhovoril. Priznal sa, že zavraždil Nancy a obe deti, a potom vyrozpával, ako sotil svoju tretiu ženu Donnu z útesu.

„Prečo ste ju zabili?“ spýtal sa ho Goodman.
„Začal som sa s ňou nudiť,“ odpovedal Spangler. „Bolo to ľahšie ako sa rozvádzať…“

Na druhej strane tvrdil, že so smrťou Sharon Cooperovej nemá nič spoločné. „Musíte mi veriť, spáchala samovraždu. Keby som ju bol zavraždil, povedal by som vám to.“

Robert Spangler zopakoval svoju výpoveď aj pred súdom bez náznaku citov či výčitiek svedomia. Teoreticky riskuje trest smrti. Jeho dni sú ale spočítané a vie, že ho nestihnú popraviť.