Ľudská surovosť nepozná hranice: Z psieho „koncentráku“ odviezli 40 jorkšírov!

412

40 krížencov yorkshirských teriérov zabavili úradníci za policajnej asistencie z množiarne v rodinnom dome v Zlatých Horách v Česku. Podľa veterinárov, ktorí podozrivý chov sledovali po tri roky, majiteľka psov týrala. Zaujíma sa preto o ňu už aj polícia.

Podľa Deníku, ktorý o prípade informoval ako prvý, upozorňovalo vedenie obce na psý koncentrák opakovane. „Množstvo psov veľmi obťažovalo susedov zápachom a hlukom. Pani do domu nikoho nepúšťala. Myslím, že to bola taká typická množiareň,“ uviedol starosta Zlatých Hor Milan Rác.

 Zatajila  psy 

Veterinári dali úradníkom dva podnety, veci sa ale dali do pohybu až po poslednej júlovej kontrole Krajskej veterinárnej správy pre Olomoucký kraj, pri ktorej vyšlo najavo, že psy nie sú v poriadku. Neboli chované vo vhodných podmienkach, mali zápaly v očiach, prerastené pazúriky, zubný kameň a celkovo boli silne zanedbané.

Majiteľka veterinárom navyše ukázala len 50 psov, zvyšok pred nimi, ako neskôr zistili, ukryla. Na to konto potom Krajská veterinárna správa podala návrh na odobratie psov, ktoré prebehlo v dvoch vlnách.

O pomoc žiada aj depozitum Beruška, ktoré časť psíkov prevzalo.

 Poplakala si 

To, že psy sú v zlom stave, potvrdili aj záchranári, ktorí si ich prevzali do starostlivosti. „Pohľad na ne je žalostný, pravdupovediac som si aj poplakala. Väčšina sú kontaktné, vďačné za každé pohladenie,“ uviedla na facebooku Helena Mikulcová. „Bude to dosť práce, ich dať do poriadku, sú zanedbané, zablšené, majú zápaly uší, oči v hroznom stave,“

Môže to množiteľke vyniesť až 5 rokov. Týrala stovku čiváv, mŕtve pálila v sudoch a zakopávala.

ivav-mrtve-palila-v-sudoch-zakopavala/dodala.

 Podozrivá z  týrania 

O majiteľku množiarne sa už zaujíma aj polícia. „V rámci trestného konania vedeného pre podozrenie zo spáchania prečinu týrania zvierat vykonali policajti domovú prehliadku, počas ktorej zaistili takmer 40 psov. Na mieste s kriminalistami spolupracovali tiež pracovníci Štátnej veterinárnej správy. Vzhľadom k prebiehajúcemu štádiu trestného konania nie je možné k prípadu poskytnúť viac informácií,“ uviedla policajná hovorkyňa Jiřina Vybíhalová.

 Potrebujú  pomoc 

Záchranári, ktorí teraz odobraté krížence jorkšíra majú vo svojej starostlivosti, prosia verejnosť o pomoc. Potrebovali by najmä kŕmenie pre psích seniorov, mäsové konzervy, handry a staré obliečky. Všetko je možné poslať na adresu Helena Mikulcová, Hrozová 30, 793 97 Rušin.

Za týranie šteňaťa dostal Jakub 3 roky natvrdo!

O pomoc žiada aj depozitum Beruška, ktoré časť psíkov prevzalo. Uvítali by deky, hračky, staré obliečky a plachty, uteráky – len bavlnené materiály, dezinfekčné prostriedky bez chlóru, ryžu, kuracie a mleté ​​mäso a savé podložky, najlepšie väčších rozmerov – 90 x 60 cm. Kontakt na nich je na webových stránkach depozitumberuska.cz.