Tridsaťtri rokov po havárii v jadrovej elektrárni v meste Černobyľ, v Bavorsku niektoré druhy húb obsahujú ešte stále veľké množstvo rádioaktívneho cézia. Informoval o tom vo výročnej správe Spolkový úrad pre ochranu pred žiarením (BfS). Jednou z najpostihnutejších oblastí je aj bavorská strana Šumavy.

Najvyšší obsah cézia-137 namerali pracovníci nemeckého úradu pre ochranu pred žiarením v štyroch druhoch jedlých húb: hríb hnedý, lišiak poprehýbaný a šťavnatke slonovinovej a terčovitej.

Najpostihnutejšie sú pritom lesné oblasti, nad ktorými sa na začiatku mája 1986 – krátko po havárii v Černobyle – vyskytli silné búrky. Jednou z nich je aj časť nemeckej strany Šumavy, a to južne od Železnej Rudy. Vyššiu koncentráciu v hubách než inde namerali vedci tiež v okolí podalpských miest Garmisch-Partenkirchen a Berchtesgaden.

„V extrémnych prípadoch obsahuje jeden pokrm pripravený z týchto húb viac cézia-137, ako koľko človek prijme s inými potravinami z poľnohospodárskej produkcie za celý rok,“ uviedla predsedníčka BfS Inge Pauliniová. Kto sa chce radiačnej záťaži čo najviac vyhnúť, nemal by podľa nej konzumovať silne postihnuté druhy húb z viacerých postihnutých regiónov.

Nový výskum hovorí, že najbezpečnejšou drogou sú lysohlávky

Polčas rozpadu cézia-137 je asi 30 rokov, rádioizotopy z Černobyľu, ktoré sa dostali do južného Nemecka, sa tak podľa Pauliniovej teraz rozpadli zhruba z polovice.

Kuracie prsia s dubákovou omáčkou a penne

Ľudia, ktorí si lesné huby kupujú v obchodoch, by sa nemali ničoho obávať, pretože tieto huby podliehajú náhodnej kontrole potravinárskej inšpekcie, zdôraznila šéfka BfS. „Ale ani konzumenti húb, ktorí si ich sami nazbierali, sa nemusia obávať negatívnych zdravotných následkov kvôli rádioaktivite, ak ich budú jesť v bežnom množstve – asi 250 gramov týždenne,“ zdôraznila Pauliniová.

Špagety so smotanovo-hríbovou omáčkou

Niektoré oblasti Bavorska boli podľa agentúry DPA po havárii v Černobyle z apríla 1986 zaťažené rádioaktívnym spadom až desaťkrát silnejšie ako oblasti na severe Nemecka. Nemecký úrad pre ochranu proti žiareniu kontroluje obsah cézia-137 v hubách z Bavorska od roku 2005 každý rok. Od roku 2007 testuje tiež huby z okolia saského mesta Bad Brambach, ktoré ležia v výbežku medzi západočeskými mestami Aš a Luby.

Krémové dubákové rizoto na ružovom víne