Policajné Národná centrála proti organizovanému zločinu obvinila dvadsaťsedemročného muža z obchodovania s ľuďmi. Podľa vyšetrovateľov zneužil ťažkú sociálnu situáciu najmenej 31 Rumunov, ktorých vylákal za prácou do južných Čiech a tam ich vykorisťoval.

Prosperujúci biznis rozbehol 27-ročný Rumun na juhu Čiech. Svojich krajanov vo finančnej tiesni podľa polície k nám nalákal za prácou, lenže ich budúcnosť zďaleka nebola taká ružová, ako im sľuboval.

Muž podľa hovorcu Národnej centrály proti organizovanému zločinu Jaroslava Ibeheje sľuboval v roku 2017 krajanom v Rumunsku zabezpečenie práce v Česku a mesačnú mzdu zhruba 40.000 korún /1.600 eur/. Zrejme už v tej dobe musel dobre vedieť, že tieto záväzky nemieni splniť.

Gang otrokárov, ktorý vyčíňal aj v Česku a na Slovensku, ich v Anglicku súd odsúdil

Ľuďom, ktorých vylákal do ČR, totiž odobral doklady a pod hrozbou fyzickej ujmy sa na nich domáhal úhrady „dlhu“ za dopravu do Česka a za dohodnutie práce.

Po odpracovaní prvého mesiaca v strojárenskom podniku údajne krajanom zadržiaval mzdu a dával im z nej 500 korún /20 eur/ týždenne. Keď sa vykorisťovaní ľudia domáhali svojich peňazí či návrate do vlasti, podľa polície ich fyzicky napádal alebo sa im vyhrážal likvidáciou.

V Európe zmizli tisíce detských utečencov, končia aj ako sexuálni otroci

„Týmto spôsobom podľa našich záverov pre seba získal viac ako pol milióna korún,“ povedal hovorca.

Obvinený muž bol do minulého mesiaca za mrežami za inú trestnú činnosť, z väzenia bol potom podmienečne prepustený. Kriminalisti ho následne zadržali a súd ho vzal do väzby. „Hrozí mu päť až 12 rokov,“ informoval Ibehej.

Blížia sa prázdniny, polícia varuje pred obchodovaním s ľuďmi