Gang otrokárov, ktorý vyčíňal aj v Česku a na Slovensku, ich v Anglicku súd odsúdil

766

Skupinu siedmich osôb, z ktorých väčšia časť pochádza z jedinej rodiny zo Slovenska, uznal britský súd vinnou z obchodovania s ľuďmi a ich zotročovaním. Obete gangu pochádzali z Česka a zo Slovenska. Podľa denníka The Northern Echo ide o jeden z najhorších prípadov moderného otroctva zaznamenaného na severe Anglicka. Výšku trestu by mal súd stanoviť na konci apríla.

Medzi siedmimi členmi gangu obchodníkov s ľuďmi bolo päť členov jednej rodiny, ktorá pochádza zo Slovenska, žije ale dlhšiu dobu v okolí severoanglického Newcastlu.

 Šíria  „dobré“  meno Slovenska 

Zločinecká skupina v Česku a na Slovensku sľubovala svojim obetiam prácu v Británii. Keď ľudia do Spojeného kráľovstva dorazili, členovia gangu ich ale podľa súdu zotročili. Cez deň museli pracovať, dostávali ale len zlomok zarobených peňazí. Odsúdení aj v mene svojich obetí žiadali v Británii o sociálne prídavky, peniaze si však nechávali pre seba.

Pokiaľ práve neboli pripútaní reťazou alebo priviazaní, držali členovia gangu svoje obete v podstate v zajatí, spať museli v pivniciach, zaznelo na súde. Vzhľadom na to, že neovládali angličtinu, neboli obete gangu schopné sa samy zo svojej situácie dostať. Navyše boli zastrašovaní.

„Rodina sa systematicky zameriavala na zúfalých ľudí bez prostriedkov,“ uviedla prokurátorka Diane Spenceová. Gang svoje obete podľa nej „zotročil a správal sa k nim ako k svojmu majetku“.
Obžalovaní vo veku 17, 30, 33, 37, 38, 39 a 58 rokov boli uznaní za vinných zo zločineckej skupiny na účely spáchania trestných činov otrokárstva, obchodovania s ľuďmi a prania špinavých peňazí.

Jedného člena rodiny, muža vo veku 62 rokov, súd zo všetkých obvinení oslobodil. Očistil aj pracovné agentúry a firmy, v ktorých zotročenie ľudia pracovali, lebo podľa neho nemali o situácii týchto ľudí ani tušenie a platili im za odvedenú prácu riadnu odmenu.
Výšku trestu siedmich odsúdených súd stanoví 27. apríla.