Nad zajatými Britmi a Maročanenom vyriekli separatisti najtvrdší trest. Trest smrti!

679

Súd v samozvanej Doneckej ľudovej republike na Ukrajine dnes neprávomocne odsúdil na trest smrti dvojicu Britov a občana Maroka, uviedla agentúra TASS s odvolaním sa na svojho spravodajcu v súdnej sieni. Podľa súdu, ktorý prípad začal prejednávať v utorok, muži bojovali na Ukrajine ako žoldnieri. Odsúdení ale tvrdia, že sú riadnymi vojakmi ukrajinskej armády a že s nimi preto má byť zaobchádzané ako s vojnovými zajatcami.

Aiden Aslín

„Aidenovi Aslinovi, Shaunovi Pinnerovi a Ibráhimu Sádúnovi sa za ich zločiny ukladá s konečnou platnosťou trest smrti,“ stojí podľa TASS v rozsudku.

Všetci traja odsúdení sa chystajú proti verdiktu odvolať, povedal agentúre jeden z advokátov. Odvolanie bude preskúmavať príslušné oddelenie najvyššieho súdu Doneckej ľudovej republiky. Rovnaký súd pritom o mužoch rozhodoval dnes, vyplýva zo správy tlačovej agentúry.

Milióny mŕtvych, hlad a zima: Taká bola 2. svetová vojna v ZSSR

Server Mediazona už skôr napísal, že všetci traja odsúdení vstúpili do ukrajinskej armády ešte pred začiatkom terajšej ruskej invázie na Ukrajinu a že na Ukrajine žili niekoľko rokov. Aiden Aslin pri ukrajinskej námornej pechote slúži od roku 2018, od rovnakého roku je jej príslušníkom aj Shaun Pinner. Maročan Ibrahim Sádún sa presťahoval na Ukrajinu v roku 2019 a o dva roky neskôr podpísal zmluvu o vstupe do ukrajinskej armády.

Západ nechápe ruskú hrozbu, myslí si Turčynov. Ukrajina potrebuje zbrane

Britský The Guardian tento týždeň upozornil, že ruské úrady sa chystajú zorganizovať súdne procesy podobné tým konaným na Ukrajine s ruskými vojakmi obvinenými z páchania rôznych zverstiev. Podľa analytikov môžu byť procesy zámerne konštruované tak, aby vytvorili maximálny nátlak na Západ a aby prinútili ukrajinskú stranu k výmene zajatých ruských vojakov zadržiavaných a súdených na Ukrajine.

Okupanti sa fotili ukradnutým foťákom, dopadla ich ukrajinská armáda