„Nie sme rasistická rodina,“ reagoval princ William na obvinenia Harryho s Meghan

876

Britská kráľovská rodina nie je rasistická, zdôraznil princ William v reakcii na veľmi diskutovaný rozhovor, v ktorom jeho brat Harry s manželkou Meghan hovorili o dôvodoch svojho odchodu z Británie. Meghan, ktorá je rasovo zmiešaného pôvodu, si v rozhovore okrem iného posťažovala, že sa nemenovaný člen kráľovskej rodiny pýtal, ako tmavú pleť môže mať ich syn, až sa narodí. Uviedla tiež, že intenzívny tlak okolia i médií ju dohnal až k myšlienkam na samovraždu.

William sa tak vyjadril pri štvrtkovej návšteve jednej zo škôl na východe Londýna, kam s manželkou Kate zavítal…

William, ktorý je po svojom otcovi druhý v poradí v následníctve na britský trón, povedal, že od interview so svojím bratom ešte nehovoril, ale že to plánuje. William sa tak vyjadril pri štvrtkovej návšteve jednej zo škôl na východe Londýna, kam s manželkou Kate zavítal pri príležitosti návratu anglických detí do škôl po dlhej koronavírovej pauze.

Princ Harry sa bojí o život! Možno skončíme ako moja mama Diana (†36) …

Harry predtým v rozhovore s moderátorkou Oprah Winfreyovou vyhlásil, že v súčasnosti nemajú s Williamom blízky vzťah. „Mám Williama veľmi rád, je to môj brat, prešli sme si spolu mnohými ťažkosťami a máme spoločné skúsenosti. Teraz sme ale každý na inej ceste,“ podotkol Harry.

Obvinenia z rasizmu a zlého zaobchádzania, ktoré Harry a Meghan vzniesli v rozhovore odvysielanom v pondelok večer americkú stanicou CBS, kráľovskú rodinu zasiahlo a Buckinghamský palác na ne reagoval v utorok vo svojom vyhlásení. To však spory nijako neurovnalo.

Drsné hádky pre neveru v kráľovskej rodine. Výčitky princa Williama Laure

Vplyvy mal rozhovor Harryho a Meghan aj na britské médiá, ktorá Harry označil za „rasistické a bigotne“ – zvlášť potom tie bulvárne. Britská Spoločnosť editorov, ktorá združuje asi 400 členov médií, princovo tvrdenia v prvej reakcii odmietla a uviedla, že „takýto útok je bez predloženia dôkazov neprijateľný“. „Britské médiá nie sú bigotne a po útoku vojvodu a vojvodkyne z Sussexe na tlač sa nenechajú odradiť od svojej úlohy a budú ďalej poháňať k zodpovednosti bohatých a mocných,“ napísala spoločnosť vo vyhlásení.

Grilujte ho, povedala kráľovná. Princ Andrew poprel sex s neplnoletou

Po širokej kritike spoločnosť svoje výroky miernila a pripustila, že „v médiách ostáva urobiť ešte veľa práce na posilnenie rozmanitosti a inklúzie“.

V stredu potom riaditeľ Spoločnosti editorov Ian Murray oznámil, že sa rozhodol odstúpiť z funkcie, aby táto organizácia mohla „obnoviť svoju dobrú povesť“.