Cez 160 miliónov eur v kryptomene leží na šifrovanom disku a nikto sa k nim nevie dostať. Kanadský podnikateľ Gerald Cotten († 30) totiž pred svojou náhlou a nečakanou smrťou nikomu nepovedal heslo. A to ani svojej manželke!

Úmrtie Geralda Cottena († 30) by sa dalo nazvať ďalší ranou do celosvetovej bubliny kryptomeny. Zakladateľ a majiteľ kanadskej kryptoburzovej platformy Quadriga Cx náhle zomrel vlani, kvôli komplikáciám súvisiacim s Crohnovou chorobou, pričom bol údajne jediný, kto poznal heslá k peniazom investorov, resp. k jeho notebooku, v ktorom sú kybernetickej mince uložené.

Heslo ale nikto nevie!

Quadriga umožňovala obchodovať s bitcoin, litecoin a etherea – kybernetickými menami, ktoré fyzicky neexistujú, ale môžu byť zakúpené a predané na internete. Kanadské »trhovisko« používali desaťtisíce ľudí a tí teraz zrejme prišli o všetko. A pozor, nejde o drobné, nedobytných je vraj celkom 190 miliónov dolárov!

Riaditeľku bitcoinovej burzy našli doma mŕtvu

Cotten sa s heslom k počítaču nezveril ľuďom v spoločnosti, ani svojej manželke. Tá sa teraz ocitla v nezávideniahodnej situácii. Dostáva nadávky aj vyhrážky smrťou. Naštvaní investori dokonca špekulujú, či Cotten skutočne zomrel, alebo na nich len niečo hrá.

Quadriga už požiadala o ochranu pred veriteľmi, zatiaľ čo sa experti snažia heslo do podnikateľovej počítača prelomiť. Moc šancí si ale nedávajú. Kauza sa tak najskôr stane ďalším klincom do rakvy kryptomene.

Nie som otcom Bitcoin, odmietol spojitosť s menou Nakamoto