Nie som otcom Bitcoin, odmietol spojitosť s menou Nakamoto

1075

Americký fyzik s japonskými koreňmi Dorian Prentice Satoši Nakamoto odmietol, že by bol otcom populárnej kybernetickej meny Bitcoin. Za zakladateľa platidla ho označil časopis Newsweek. „Nemám s tým nič spoločné,“ povedal agentúre AP šesťdesiatštyriročný muž, žijúci v Kalifornii.

O existencii Bitcoin sa podľa agentúry dozvedel len pred troma týždňami, kedy časopis Newsweek kontaktoval jeho syna.

Mena Bitcoin vznikla v roku 2009 a totožnosť jej tvorcu bola od počiatku záhadou. Autor bol známy len ako Satoši Nakamoto, toto meno však bolo všeobecne považované za pseudonym. „Nemám s tým nič spoločné,“ povedal agentúre AP Nakamoto, ktorého Newsweek označil za  tvár  „stojaca za Bitcoin“.

Mena Bitcoin je navrhnutá tak, aby ju nemohli ovplyvňovať vlády ani centrálnej banky. Kybernetickej mince „razia“ sieť počítačov so špecializovaným softvérom, naprogramovaným tak, aby uvoľňoval nové mince stabilným, ale stále klesajúcim tempom. Počet mincí v obehu má dosiahnuť nakoniec 21 miliónov, čo má byť okolo roku 2140.

Kurz Bitcoin je však vysoko nestabilný a podlieha extrémnym výkyvom. Dôvodom je aj to, že Bitcoin nie je všeobecne uznávanou a prijímanou menou a pohyby jeho hodnoty ukazujú, že je považovaný skôr za vysoko špekulatívne investície. V súčasnosti je hodnota Bitcoin 645 dolárov, koncom januára bol na 800 dolároch a koncom vlaňajška sa dostal nad 1000 dolárov.

V Slovenskej republike doteraz začali Bitcoin prijímať asi dve desiatky podnikateľov. Virtuálnou menou možno platiť parkovanie, ubytovanie, nákup výpočtovej techniky, nákup nových topánok, útratu v bare, strihanie alebo masáž. Poskytovatelia služieb sa ale zhodujú v tom, že ide skôr o doplnkovú ponuku a jej využitie je zatiaľ malé.

Kritici meny Bitcoin často upozorňujú na jej zneužiteľnosť pre pranie špinavých peňazí.