Briti povolávajú šanghajskej učiteľa, majú zvýšiť ich znalosti počtov

646

Britská vláda si totiž spočítala, že kvôli chabým schopnostiam svojich obyvateľov v počtoch prichádza ročne o dvadsať miliárd libier.

To, že sú čínski študenti v matematike na svete jedni z najlepších, je vďaka výsledkom medzinárodných testov zrejmé už dlhšiu dobu. Britská vláda sa preto rozhodla tohto faktu využiť a pozvať do svojich škôl šanghajských profesorov, informoval server BBC.

Práve študenti tohto mesta totiž v matematických zručnostiach testovaných v rámci Programu pre medzinárodné hodnotenie študentov jednoznačne vedú: OECD, ktorá testy organizuje, uvádza, že aj deti z tých najchudobnejších šanghajských vrstiev sú v počtoch lepšie než Briti zo strednej triedy.

A dokazujú to aj výsledky prieskumu britskej spoločnosti Národná matematická gramotnosť. Tá zistila, že až polovica dospelých Britov má matematické zručnosti na úrovni dieťaťa opúšťajúceho základnú školu. A tento fakt má za následok, že britská vláda ročne tratí až dvadsať miliárd libier. Ako konkrétne nižšou znalosťou matematiky krajiny prerába, však nie je úplne zrejmé.

Do Veľkej Británie teda na jeseň zamieri šesťdesiat šanghajských učiteľov, ktorí majú toto zmeniť. Náplňou ich práce bude trénovať ostatných učiteľov, zdieľať svoje učebné metódy a tiež podporovať tápajúcich študentov. Svoje vedomosti budú odovzdávať v novo vzniknutých matematických centrách, ktoré budú spolupracovať so školami. Prvý z nich sa otvorí už túto stredu.