Na pohľad sú všetky rovnaké, ich hodnota sa však v mnohých krajinách líši. Niektorí olympijskí víťazi dostanú za svoje medaily milióny, iným skrátia vojenskú službu.

Na základe informácií vyplýva, že slovenský olympijský víťaz z roku 2022 si prilepší v prepočte o 50-tisíc eur. Znamená to, že bonus sa oproti predošlým ZOH 2018 v Pjongčangu nezmenil.

Odmeny za olympijské medaily sa v rôznych krajinách líšia. V histórii hier sa rozdávali aj topánky alebo skrátená vojenčina.  Prezrite si v tomto článku prehľad odmien za cenné kovy.

Za zlatú medailu dostanú českí športovci odmenu 2,4 milióna korún (100tisíc eur), za striebornú si prídu na 1,8 milióna (75tisíc eur) a 1,2 milióna korún (50tisíc eur) dostanú bronzoví medailisti. Odmeny sú rovnaké ako na letných olympijských hrách v Tokiu aj poslednej zimnej olympiáde v Pchjončchangu. Za výsledkovo veľmi vydarené OH v Tokiu vyplatila Národná športová agentúra dvadsaťjeden úspešným olympionikom a paralympionikom celkom 36,35 miliónov korún (1,52 milióna eur).

Olympiáda sa zo zlatej bane zmenila v neúnosné bremeno. Zisk sa preceňuje

 Chceš odmenu?  Tak si počkaj 

Možno sa budete čudovať, ale odmeny pre úspešných olympionikov sa v jednotlivých krajinách líšia. Zatiaľ čo u nás sú tradične honorovaní športovci, ktorí sa umiestnia na prvom, druhom a treťom mieste, v iných krajinách je to inak.

V Nemecku získavajú peňažnú odmenu aj športovci, ktorým sa podarilo umiestniť sa medzi štvrtým a ôsmym miestom. Peniaze nedostávajú hneď, ale až po roku, a to ešte v splátkach. V Poľsku dostávajú športovci k jednorazovej peňažnej odmene aj doživotnú rentu, a napríklad v takej Litve, tam bolo v minulosti súčasťou odmeny aj auto. Či tomu bude aj tento rok, nie je známe.

Francúzsky vzpierač a olympijský víťaz použil svoju silu, aby utiekol z nacistického väzenia

 Topánky aj  garsónka 

V histórii olympijského športu nájdeme aj kurióznejšie odmeny – Iránci dostali zlaté topánky vážiace jeden kilogram, Kazachstanci byty (od 3 izbového za zlato po garsónku za bronz) a Kórejcom skrátili povinnú vojenskú službu z dvoch rokov na štyri týždne.

Najviac si olympijské zlato z Pekingu cenia predstavitelia Hongkongu. Tí svojmu šampiónovi zaplatia v prepočte viac ako 562-tisíc eur.

Anastasia Kuzminová je pre mňa malý zázrak

Veľmi štedrou odmenou sa však môžu pochváliť aj v Turecku. Športovec, ktorý do krajiny pol mesiaca prinesie kov zlaté lesku, dostane na oplátku viac ako 335-tisíc eur.

V prepočte viac ako 208-tisíc eur pribudne na konto osobe, ktorá vybojuje zlatý kov pre Malajziu, 176-tisíc dostane pekinský víťaz z Talianska. Nasleduje Cyprus, ktorý oznámil odmenu vo výške 147-tisíc, o osem tisíc menej dostane zlatý olympionik pochádzajúci z Lotyšska.

Čo píše český web iSport o Naste Kuzminovej

Zo štátov, ktoré susedia so Slovenskom, stanovilo najveľkorysejšie odmeny Maďarsko (136-tisíc eur), o jedenásť tisíc menej dostanú Bulhari, ale aj Litovčania. Elitnú desiatku najštedrejších odmien za zlato zo ZOH v Pekingu uzatvára Kosovo, ktoré si svojho potenciálneho šampióna cení na necelých 108-tisíc.

Kokos na snehu. Taiwanský sánkar trénuje tak, že na diaľnici predbieha kamióny

Z ďalších okolitých štátov si najviac prilepšia v Česku100-tisíc eur, značne menej dostanú zlatí Poliaci (26-tisíc), ešte o desaťtisíc menej budú mať rakúski šampióni.