Kokos na snehu. Taiwanský sánkar trénuje tak, že na diaľnici predbieha kamióny

1493

Sánkar Lie Tche-an z Taiwanu nepatrí v Pchjongčchangu medzi favoritov. Keď ale začne rozprávať o svojich tréningových metódach, vzbudí väčší záujem novinárov než medailoví kandidáti. Po väčšinu roka totiž trénuje na kolieskových saniach na jednom horskom úseku diaľnice.

Na tichomorskom ostrove sneží a mrzne len výnimočne, jazda na saniach je tu prakticky neznámym športom a na stavbu špeciálnej dráhy nie je ani pomyslenie. Lie Tche-an však pre splnenie svojho sna riešenie našiel.

„Namiesto nožov sme na sane namontovali kolieska a vyrazili na diaľnicu,“ popísal svoju neobvyklú prípravu.

Keď sa rúti z kopca rýchlosťou až 105 kilometrov za hodinu, ľahko predbieha prekvapených vodičov nákladných áut. Na otázku, či to nie je príliš nebezpečné, hľadá odpoveď vo svojom pôvode.

„Pochádzam z národu Atayalu a to boli vždy odvážni bojovníci. Nemáme z ničoho strach, radi skúšame nové veci,“ povedal v rozhovore pre agentúru Reuters.

Strach predsa len mal, keď v noci na dnes prišli správy o ničivom zemetrasení v jeho rodnej krajine.

„Hneď som volal mamičke, ale našťastie je v poriadku,“ povedal sánkar, ktorý pri piatkovom otvorení hier pôjde s vlajkou na čele štvorčlennej taiwanskej výpravy.

Lie Tche-an štartoval už pred štyrmi rokmi v Soči a vo výsledkovej listine obsadil posledné 39. miesto.

Za najlepšími dochádzal o viac ako štyri sekundy. „To boli moje prvé veľké preteky a bol som veľmi nervózna. Teraz už som oveľa skúsenejší,“ povedal pretekár z Taiwanu.

Do Kórey priletel s cieľom byť najlepším ázijským sánkarom na hrách.
Cez víkend bude o tento neoficiálny titul bojovať hlavne s Indom Šivou Kešavanom, ktorý je na hrách už po štvrtýkrát. Na decembrovom ázijskom šampionáte v nemeckom Altenbergu s ním tesne prehral.