Bývalý nemecký ošetrovateľ Niels Högel bol za vraždu 85 ľudí odsúdený na doživotie. Je označovaný za najväčšieho sériového vraha v dejinách Nemecka.

Nemecký ošetrovateľ a sériový zabijak Niels Högel bol vo štvrtok za vraždu 85 ľudí odsúdený na doživotné väzenie. Informovala o tom agentúra DPA. Podľa nej krajinský súd v Oldenburgu konštatoval mimoriadnu závažnosť viny muža. Štyridsaťdvaročný Högel si už odpykáva doživotie za dve vraždy, za ktoré bol odsúdený v roku 2015.

 Najhorší vrah  Nemecka 

Högel podľa dostupných informácií vraždil na klinike v Oldenburgu, kde pracoval od júna 1999 do októbra 2002, a tiež v nemocnici v neďalekom Delmenhorste, kde pôsobil medzi decembrom 2002 a júlom 2005. Na súde sa priznal ku 43 deliktom. Na zvyšné prípady si podľa svojich slov nepamätá, nevylúčil však, že aj v nich zabíjal.

Najväčší sériový vrah Nemecka, ktorý má na svedomí minimálne sto ľudí v utorok predstúpil pred sudcu

Ošetrovateľ pomocou liekov ovplyvňujúcich činnosť srdca privádzal pacientov do stavu vyžadujúceho oživovanie, aby pri ich následnej záchrany mohol preukazovať svoje schopnosti. Oživiť sa mu ich ale často nepodarilo. Niektorých pacientov pritom oživoval počas jednej noci aj niekoľkokrát.

Na jeho činy sa napriek rade indícií prišlo až v júni 2005, keď jedna zo zdravotných sestier videla, ako pacientovi podáva liek, ktorý nebol predpísaný. Ani vtedy ale vedenie nemocnice neinformovalo okamžite políciu, a Högel tak pred zatknutím pripravil o život ešte jedného pacienta.

Práve obrovská pochybenia dvojica zdravotníckych zariadení umožnila Högelovi tak dlho zabíjať. Už v Oldenburgu pritom mali jeho kolegovia k dispozícii štatistiku, z ktorej vyplývalo, že pri jeho službách umiera nezvyčajne vysoký počet pacientov. Cez vážne podozrenie ale nemocnica neinformovala políciu, a naopak ošetrovateľov odporučila ďalšiemu zamestnávateľovi.

Podľa niektorých pozorovateľov je dobre možné, že ošetrovateľ zabil ďaleko viac ako 100 ľudí. Napríklad v Delmenhorst totiž medzi marcom 2003 a júnom 2005 dramaticky stúpol počet pacientov zomierajúcich na jednotke intenzívnej starostlivosti: miesto približne 200, ktorí by za normálnych okolností v takto dlhom období zomreli, ich o život prišlo 411. U mnohých z nich ale už nebolo exhumáciou možné preskúmať, ako presne prišli o život, pretože je ich príbuzní po smrti nechali spáliť.

Beštiálni vrahovia, ktorí zastrelili päť dospelých a udusili batoľa, chcú na slobodu

Högel bol v podobných prípadoch prvýkrát odsúdený na konci roku 2006, kedy za pokus o vraždu dostal niekoľkoročný trest väzenia. V roku 2015 potom bol okrem iného za niekoľko vrážd odsúdený na doživotie.

Včera popravili sériového vraha žien, Robert Joseph Longa