Najväčší sériový vrah Nemecka, ktorý má na svedomí minimálne sto ľudí v utorok predstúpil pred sudcu

797

V Oldenburgu na severozápade Nemecka začne v utorok ďalší súd so zrejme najväčším sériovým vrahom v dejinách spolkovej republiky. Ošetrovateľ Niels Högel čelí obžalobe z vraždy 100 pacientov. Podľa niektorých pozorovateľov ich ale teraz štyridsaťjedenročný muž v rokoch 2000 až 2005 zabil možno aj dvakrát toľko.

Högel vraždil podľa obžaloby na klinike v Oldenburgu, kde pracoval od júna 1999 do októbra 2002, a tiež v nemocnici v neďalekom Delmenhorst, kde pôsobil medzi decembrom 2002 a júlom 2005. V Oldenburgu mal podľa vyšetrovateľov na svedomí 36 životov, v Delmenhorst ďalších 64.

Slováka zavraždil v Londýne sériový vrah, dostal doživotie

Ošetrovateľ pomocou liekov pacientov privádzal do stavu vyžadujúceho oživovanie, aby pri ich následnej záchrany mohol preukazovať svoje schopnosti. Oživiť sa mu ich ale často nepodarilo. Na jeho činy sa cez rad indícií prišlo až v júni 2005, keď jedna zo zdravotných sestier videla, ako pacientovi podáva liek, ktorý vôbec nemal dostať. V roku 2015 bol Högel, ktorý sa priznal k niekoľkým desiatkam vrážd, odsúdený na doživotie okrem iného za dve vraždy.

Vraždiace monštrá: sériový vrah Fritz Honka

Terajší proces, ktorý neskončí skôr ako v máji budúceho roka, sa bude zaoberať veľkou väčšinou prípadov, ktorých sa mal ošetrovateľ dopustiť. Kvôli veľkému záujmu médií, verejnosti aj pozostalých sa neuskutoční v bežnej súdnej budove, ale vo veľtržnom komplexe Weser-Ems-Hallen.