Šancu Trumpovej byť veľvyslankyňou v Česku potom podľa denníka môže zvýšiť fakt, že v Prahe nebol americkým veľvyslancom menovaný kariérny diplomat od roku 1995.

Prvá manželka Donalda Trumpa Ivana, rodená Zelníčková, je len jednou z osobností bez diplomatických skúseností, ktoré sa môžu stať veľvyslanci USA, napísal The Washington Post s odvolaním sa na záujem zlínskej rodáčky reprezentovať USA na diplomatickej misii v Prahe. Podľa denníka sa povráva, že aj druhá žena budúceho prezidenta USA Marla Maplesová by mohla skončiť ako veľvyslankyňa, tentoraz „kdesi v Afrike“.

foto: wikipedia
foto: wikipedia

Trumpov štáb zatiaľ o metóde výberu budúcich veľvyslancov neinformoval, a tak nie je jasné, či má Ivana a ďalšie kandidáti bez diplomatických skúseností reálnu šancu post získať. V USA je na rozdiel od veľkej väčšiny ostatných štátov podobná prax bežná. Pokiaľ ide o vyspelé demokracie, v obmedzenej miere sú do diplomatických misií vysielaní neskúsení ľudia len v Kanade a Británii.

V USA v posledných desaťročiach platí, že zhruba 30 percent veľvyslancov býva menovaných z „politických“ dôvodov, zatiaľ čo 70 percent tvoria profesionálni diplomati. Aj keď veľa politických nominácií sa týka ľudí vhodných pre diplomatický úrad, dlhodobo platí, že na veľvyslanecké posty sú menovaní aj dôležití sponzori prezidentskej volebnej kampane alebo jednoducho spojencami hlavy štátu.

Niektoré takéto nominácie nekončia dobre, upozorňuje americký denník. Kandidatúra hotelového magnáta George Tsunise na post veľvyslanca v Nórsku neprešla v roku 2014 Senátom, pretože Tsunis nepreukázal potrebné znalosti. Cynthia Stroumová, ktorá finančne podporovala kampaň Baracka Obamu, slúžila v rokoch 2009-2011 ako veľvyslankyňa v Luxembursku. Jej pôsobenie ale vyvolalo na ambasáde zmätok, pretože sa nepohodla so spolupracovníkmi.

Priatelia prezidentov bývajú ako veľvyslanci vysielaní na pohodlné posty, najmä do západnej alebo severnej Európy či do karibskej oblasti. Ešte sa nestalo, že by obsadili miesto ambasádora napríklad v strednej Ázii.

Aj pre Ivanu Trumpovú má v tomto ohľade denník The Washington Post dobrú správu: od roku 1995 neobsadil miesto veľvyslanca USA v Prahe kariérny diplomat.