Okupant brutálne znásilnil dve Ukrajinky. „Musíte prehovoriť,“ urguje Vika (42) ostatné ženy

21-ročný Oleg jej manžela strelil do krku v tom okamihu, keď sa k nemu otočil chrbtom.

714

Ruský násťročný vojak Daniel (19) niekoľkokrát znásilnil 42-ročnú Ukrajinku, rovnaký osud stretol aj jej susedku Natašu (44), ktorá bola napadnutá v tom istom dome. Znásilňovanie sa podľa ukrajinskej vlády stalo obvyklým nástrojom vojny, ženy z rôznych miest si zo strachu z ruských vojakov strihajú vlasy na krátko a na tváre si mažú sadze, aby sa okupantom čo najviac znepáčili. Ministerstvo vnútra chce všetky nahlásené incidenty detailne prešetriť a potrestať všetkých vinníkov, podobné obvinenia pritom pribúdajú každý deň.

Ukrajinské úrady v tejto chvíli aktívne vyšetrujú desať prípadov znásilnenia, na stole majú medzitým stovky ďalších nahlásených udalostí. „Jednoznačne chcem povedať, že toto je jedna zo zbraní vojny,“ uviedla zástupkyňa ministra vnútra Kateryna Pavličenkova. „Urobíme maximum preto, aby sme zaistili, že sa tieto zločiny zaznamenajú, prepošlú medzinárodným inštitúciám a budú posúdené medzinárodným súdom.“ Medzi obeťami znásilnenia je okrem žien aj niekoľko mužov a veľký počet malých detí, Rusko však obvinenia z takých činov samozrejme ďalej popiera.

 Jednal so mnou ako s  prostitútkou 

Vika a Nataša si prešli peklom, keď ich v dedine neďaleko Kyjeva v noci 9. marca navštívili opití ruskí vojaci. Rusi v tom čase obec okupovali v rámci snáh podmaniť si hlavné mesto, prechádzali sa po tichých uliciach a vtrhávali do domov civilistov vrátane dvoch žien. Okupanti vytiahli Viku, obišli s ňou niekoľko ďalších domov a nakoniec zaklopali na Natašine dvere. Mužom otvoril jej manžel Saša, ktorý bol pôvodom z Ruska a nepredpokladal tak, že mu pri spore s okupantmi bude hroziť veľké nebezpečenstvo. Opitých vojakov poslal preč, 21-ročný Oleg ale muža strelil do krku v tom okamihu, keď sa k nemu otočil chrbtom.

Pätnásťročné dievča znásilňovali ruskí vojaci desať dní! Mama jej vykrvácala pred očami…

Vojak potom vytiahol spiacu Natašu z postele a vyviedol ju na chodník. Skupina odviedla obe ženy do opusteného domu, Oleg vzal Natašu na druhé poschodie a Vika bola zahnaná do malej miestnosti na prízemí, kam si pre ňu prišiel Daniel. Mladíka sa snažila od útoku odradiť, ten jej ale povedal, nech ho nerozptyľuje a „robí svoju prácu“. „Nekonal so mnou ako so ženou alebo matkou, ale, ospravedlňujem sa, že to poviem, ako s prostitútkou,“ povedala pre server SkyNews traumatizovaná Vika. „Bol veľmi agresívny. Neviem, vzal si viagru? Alebo možno nejaké drogy. Bol šialený. Vďaka bohu, že ma nezabil a že sa mi nakoniec podarilo utiecť.“

Dvadsaťdvaročná znásilnená Karina si pred smrťou prešla hotovým peklom mučenia „Vytrhali jej aj nechty.“

 Hodinu a pol v  pekle 

Daniel Viku ten večer znásilnil hneď niekoľkokrát, medzitým Oleg Natašu znásilňoval asi hodinu a pol. Mladý muž sa Ukrajinke vyhrážal, že jej zabije syna, pokiaľ nebude spolupracovať. „V tom momente som myslela len na svojho syna, aby ho nezabil,“ spomínala Nataša. Počas aktu sa cítila „ako živá mŕtvola“. „Nevedela som, čo robiť.“ Obaja muži dom ihneď potom opustili a Nataša sa vrátila k svojmu zastrelenému manželovi. „Sedela som tam až do rána. Nemohla som spať,“ opisovala.

Vyzleč sa, lebo ťa zastrelím! Šestnásťročnú Tehotnú Dášu znásilnil ruský vojak

Obe ženy v dedine zostali zo strachu, že by ich inak našli a potrestali nepriateľskí vojaci. Udalosť nahlásili až potom, čo sa okupanti stiahli z dediny na konci marca. Nataša sa teraz dočasne zdržiava v Rakúsku. „Je to veľmi ťažké,“ povedala novinárom. „Nie každý toto ustojí. Ale mám syna, nemôžem čakať a ľutovať sa.“ Vika dostala od svojho príbuzného malého psa, ktorý jej pomáha sa s touto situáciou zmieriť. „Zle spím. Mám vo vnútri seba zlý pocit… veľmi plačem,“ zverila sa.

„Chcem, aby ženy, ktoré tiež boli znásilnené – a viem, že ich je mnoho –, prehovorili,“ uviedla na záver Vika. „Musíte hovoriť. Oni za to musia byť potrestaní.“