Plazivý diabolský kaktus sa pohybuje cez púšť a pritom zabíja časti seba samého

993

Kaktus rodu Stenocereus Eruca je mimoriadny prírodný úkaz. Nielen, že dokáže klonovať svojej časti, aby prežil v púšti, ale tiež ich vie odstraňovať zo svojho „tela“, aby sa mohol zvoľna plížiť púšťou. Zoznámte sa s pomalým kaktusom.

Ide o endemický druh, to znamená, že sa vyskytuje len v jednej lokalite. Tou je oblasť na severozápade Mexika, v štáte Baja California Sur. Iba tam bol tento kaktus pozorovaný. Je úplne odlišný od iných kaktusov. Tie bežne rastú smerom nahor, zatiaľ čo plazivý kaktus sa drží pri zemi a doslova sa rozlieza po pôde. Kaktus sa skutočne dokáže pohybovať a migrovať po púšti. Rastie úplne izolovane na veľmi nehostinnom mieste, takže túto schopnosť potrebuje.

Jeho rast je veľmi pomalý, len 60 centimetrov za rok. Ale ak kaktus domigruje do suchších oblastí, jeho rast sa ešte spomalí a potom rastie napríklad len 60 centimetrov za desať rokov. V priebehu času sa začínajú vytvárať až nepreniknuteľné kolónie. Tie sa rozliezajú desiatky metrov do šírky a tvoria spletitú spleť. Jej okraje odumierajú a základňa sa stále pohybuje vpred. Kaktus žije pokojne aj sto rokov, takže ide o dlhovekú rastlinu.