Portugalsko bude potrebovať ďalšie finančné injekcie

409

Súčasný program pomoci od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu má skončiť v tomto roku.

Krajine, ktorá má tretí najväčší dlh v EÚ, sa v stredu podarilo predať na trhu päťročné štátne dlhopisy za 2,5 miliardy eur s úrokom nižším ako päť percent. Záujem o ne mali hlavne zahraniční investori. Pre Portugalsko to je úspech, dlhodobý dlh predávalo na trhu po prvýkrát od svojej záchrany v roku 2011.

Fitch uvádza, že predaj bol priaznivý pre úverový profil krajiny a je pozitívny, akým spôsobom klesajú náklady na úvery. Stále však trvá na tom, že Portugalsku sa nepodarí získať plné napojenie na trhy do doby, než program skončí, takže krajina bude potrebovať ďalšiu finančnú podporu a nový program pomoci.

Portugalsko získalo záchranný úver 78 miliárd eur (1,5 bilióna Sk). Vláda už niekoľkokrát uviedla, že nebude potrebovať ďalšie peniaze a chce opustiť program pomoci čo najskôr to bude možné. Najväčšou hrozbou pre krajinu je slabý výhľad ekonomiky, ktorá mieri do najhoršej recesie od 70. rokov, upozorňuje Fitch. Pre vládu tak budú oveľa komplikovanejšie snahy o zníženie rozpočtového deficitu. Riziková prirážka portugalského dlhodobého dlhu tiež stále zostáva vysoká, čo naznačuje, že náklady na financovanie dlhu zostanú neudržateľne vysoké.

Stredajší predaj dlhopisov tiež zvýšil možnosť, že Portugalsko by prípadne po návrate na trhy mohlo získať podporu z nového programu nákupu dlhopisov Európskej centrálnej banky známeho ako OMT. Fitch však upozornil, že stále nie je isté, aké budú podmienky účasti v tomto programe.Fitch vlani v novembri potvrdil Portugalsku rating na BB +, teda v neinvestičné kategórii, s negatívnym výhľadom. U Standard & Poor ‘s má Portugalsko takisto rating BB +, Moodys hodnotí krajine ešte o dva stupne horšie, napísala agentúra Reuters.