Predstavuje antikoncepcie smrteľné nebezpečenstvo?

1318

Vedecké výskumy však ukázali, že ženy užívajúce tabletky proti otehotneniu sú častejšie ohrozené nebezpečnú krvnou zrazeninou. Riziko sa zvyšuje najmä v súvislosti s mutáciou génov spôsobujúcich vyššiu zrážanlivosť krvi.

O vplyve antikoncepcie na pečeň sa už dnes radšej vôbec nehovorí a je dokázané aj to, že malé dávky umelých hormónov obsiahnutých v prášku môžu navyše pri dlhodobom užívaní zvýšiť riziko rakoviny prsníka.
„Žena, ktorá berie roky i desaťročia antikoncepciu a potom dostane ďalšie hormonálnu záťaž pre stimuláciu vaječníkov pri umelom oplodnení, môže byť ohrozená,“ tvrdí MUDr. Helena Maslová už roky.

„Keď už sa ale žena pre prášky rozhodne, mala by si určite nechať urobiť genetické vyšetrenie zrážanlivosti krvi. Uvádza sa, že takzvanú leidenskou mutáciou génu spôsobujúce vyššiu zrážanlivosť má u nás až sedem percent ľudí, a to nie je málo na to, aby som to bola práve ja, „varuje gynekologička. Nezlučiteľné sú podľa nej pilulky a fajčenie.
Povinnosťou gynekológov by malo byť sa pred opečiatkovaním receptu opýtať, či mal v rodine niekto žilovú trombózu, pľúcnu embóliu, opakovaná zápalové ochorenia žíl, kŕčové žily, cievnu mozgovú príhodu, problémy v tehotenstve ako napríklad opakované potraty bez vysvetlenej príčiny, poškodenia placenty, úmrtia plodu či rakovinu prsníka. V takom prípade má automaticky na poisťovňu vyžadovať odborné vyšetrenie.

Test je vhodné podstúpiť aj v prípade, že fajčíte, už hormonálnu antikoncepciu alebo hormonálnu substitučnú lieky užívate, trpíte nadváhou alebo ste často na dlhšiu dobu znehybnenie v dôsledku dlhotrvajúceho cestovania.

Pozor, k susedom dorazila nová pohlavná choroba

Antikoncepcia má aj pozitíva
Aj napriek spomínaná negatíva sa oslovení odborníci z Českej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti zhodujú, že výhody antikoncepcie sú väčšie ako jej možno negatíva.
„Musíme si uvedomiť, že v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch bolo v Československu vykonávané takmer toľko interrupcií, ako sa narodilo detí. Dnes je to zhruba 20 tisíc interrupcií na 115 tisíc pôrodov. Tieto výkony môžu ženy trvale poškodiť,“ povedal pred časom pre iDNES napríklad Lukáš Rob z Fakultnej nemocnice Motol v Prahe.
Navyše antikoncepcie preukázateľne znižuje riziko vzniku rakoviny maternice a rakoviny vaječníkov.