Putin bol agent Stasi!

1657

V archívoch východonemeckej tajnej služby Stasi v Drážďanoch sa našla preukážka patriaci Vladimirovi Putinovi. Ukazuje sa, že Putin nebol len agent KGB, ale aj „spriatelenej“ Stasi.

O náleze identifikačného preukazu informovali nemecké médiá. Ten zrejme ležal nepovšimnutý dlhé desaťročia v archíve, ako potvrdil Konrad Felber, šéf drážďanskej pobočky úradu pre dokumentáciu činnosti Stasi.

Po surovej bitke ruský novinár a kritik Putina zomrel

Preukaz Putinovi okrem iného umožňoval voľný vstup do úradov Stasi a zjednodušoval prípadné regrutovanie agentov, lebo nemusel nikomu vysvetľovať, že pracuje pre KGB. Práve získavanie agentov bolo podľa odborníkov hlavnou úlohou Putina v drážďanskej odbočke KGB.

Ani Kremeľ nepopiera, že by preukážka mohla byť pravá. Podľa Dmitrija Pešková, hovorcu prezidenta Putina, bola Stasi partnerskou organizáciou KGB, takže mohlo dôjsť k tomu, že Putinovi bola vydaná taká legitimácia. Vo zverejnenom materiáli sa uvádza, že osvedčenie vydané majorovi Vladimírovi Putinovi 31. decembra 1985 bolo osobne podpísané a bolo predlžované každý štvrťrok, a to až do konca roka 1989.

Ako prišiel miliardár o majetok? No, rozviedol sa s Putinovou dcérou

Putin sám niekoľkokrát spomínal, že bol na vlastné oči svedkom stretov medzi demonštrantami, ktorí sa pokúsili v roku 1989 obsadiť sídlo Stasi. To už sa východonemecký režim zrútil a víťazili demokratické sily nielen v NDR, ale aj v ďalších sovietskych satelitoch.

O Putinovi je z jeho nemeckej misie známe, že vo februári 1988 dostal od šéfa Stasi Ericha Mielkeho bronzovú medailu Národnej ľudovej armády. Podľa vtedajšieho výnosu bolo vyznamenanie prejavom uznania a ocenenia Putinovej „služby v boji za mier, na obranu socialistickej vlasti a proletárskeho internacionalizmu v rokoch bratskej spolupráce medzi tajnou službou NDR a sovietsku bezpečnosťou proti spoločnému nepriateľovi“.