Vedľa rodisko svetoznámeho piva sa Plzeňský kraj môže »pochváliť« aj najvyšším počtom exekúcií vedených proti dlžníkom do 15 rokov v Čechách. Aktuálne ich je 671 a podľa expertov je to aj »zásluhou« právnika Daniela Volopicha (54), manžela modelky Andrey Verešovej (38). Ten síce dôrazne odmieta, že by na deti posielal exekútorov, denník Blesk však má dôkazy, ktoré hovoria o opaku.

Nikdy sme proti detským dlžníkom nešli! To tvrdia plzenský advokát a manžel missky a modelky Verešovej Daniel Volopich. Ide o prípady, o ktorých vo svojej relácii 168 hodín informovala minulú nedeľu Česká televízia.

Podľa reportáže mal Volopich a jeho advokátsky partner Tomáš Tomšíček v rokoch 2010 až 2014 odkupovať pohľadávky, ktoré plzeňský dopravný podnik viedol aj proti maloletým »čiernym pasažierom«. Pohľadávky potom advokátska firma predala spoločnosti Marsa Limited na Panenských ostrovoch, a v jej zastúpení následne dlhy začala vymáhať.

Deti, ktoré Jackson zneužíval, to nezabilo, šokovala verejnosť Streisandová svojím vyhlásením

Volopichov spoločník Tomšíček Blesku tiež poprel, že by firma vtedy išla aj po detských dlžníkoch. „Ak to v minulosti niektorí klienti požadovali, bolo im z našej strany vždy doporučované, aby od tejto praxe upustili. Ak klienti na vymáhanie pohľadávok trvali, neuplatňovali sme náklady právneho zastupovania, prípadne sme sa ich dodatočne vzdávali,“ povedal v utorok advokát. Lenže sa zdvihla vlna nevôle a právnici z odboru označili tieto slová za lož! Blesk získal materiály, ktoré dokladajú, že advokáti sa za záujmy svojich klientov bili ako buldoci. A to bez ohľadu na vek protistrany.

Dôkazy hovoria jasne …

Na prípady poukázala organizácie Človek v tiesni, od ktorej Blesk súdne rozsudky aj platobné príkazy získal. Trebárs prípad vtedy trinásťročnej, teraz ešte len pätnásťročnej Lýdie z Plzne, ktorá cestovala pred rokmi v MHD bez lístka so svojou matkou a bola pri tom chytená revízorom, dohnali advokáti až k Ústavnému súdu. Nepáčilo sa im totiž, ako v jej prípade rozhodol predchádzajúci plzeňský okresný súd.

Princezná z Disneylandu kryla dvojnásobnú vraždu, aby mala na luxusné medové týždne!

Volopich v ústavnej sťažnosti tvrdí, že rozsudkom „… bola založená výlučná zodpovednosť zákonného zástupcu maloletého za splnenie podmienok zmluvy o preprave, ak cestuje maloletý v sprievode svojho právneho zástupcu.“ Teda v preklade mu vadí, že by vznikol precedens, podľa ktorého už by od maloletého nešlo nikdy vybrať ani korunu. Či už pokuty, alebo neskoršie exekúcie. Sudca sa podľa neho vraj „nechal strhnúť ľudsky nešťastným prípadom“. Ústavný súd Volopichovi vyhovel a verdikt zrušil …

Expert z Človeka v tiesni hovorí že to išli ako cez kopirák

* Máte prehľad o maloletých dlžníkoch, po ktorých Volopich a spol. šli? Koľko ich mohlo byť?
„My poznáme len celkové číslo ľudí v exekúciách, ktorých je pre Plzeň niečo cez šesťsto.“

* Tie všetky ale asi nemá na svedomí táto advokátska kancelária …
„To asi nie. Ale oni sú konštruktéri toho mechanizmu, ktorý sa v Plzni používal. Modus operandi bol, že dopravný podnik dostane súdne rozhodnutie. Vo chvíli, keď ho má, ho obratom predá za nominálnu cenu Volopichovi a Tomšíčkovi. Tí to obratom predajú Marse Limited a potom tomuto subjektu v daňovom raji poskytujú právne služby a vymáhajú pre nich. Tým dlžníkom to samozrejme naskáču. Ono je to ako cez kopirák aj v niektorých iných veľkých mestách, ale nikdy to u tých detí nedospelo do takej miery ako v Plzni. Takže určite nie všetko vymáhali oni, ale vtedajší dopravné podniky a Volopich boli to bol jeden celok.“