Kŕdeľ divých husí desí obyvateľov anglickej dediny Upavon neďaleko mesta Salisbury. Miestni sa sťažujú, že „žijú v strachu“, nedisciplinované husi napádajú deti a štípu ich. Zvieratá preháňajú ľudí a autá. Správanie husí je vraj nezvyčajné, doteraz s kŕdľom o 17 husiach nebol problém, informoval denník The Telegraph.

Husi podľa miestnych začali „blázniť“ minulý mesiac. Najskôr zahniezdili priamo doprostred námestia, v súčasnosti narušujú život všetkých 1200 obyvateľov Upavonu. Útočia na deti, napádajú psov a ďalších domácich miláčikov, zobákmi poškriabali rad áut. Práve auta ich zaujímajú najviac, vtáky ich často blokujú, a ľudia tak napríklad nemôžu odísť do práce.

Ako dvakrát okolo zemegule. Vtáčí šampión vytvoril migračný rekord

Obecná poslankyňa Mandy Wernhamová, ktorá žije neďaleko námestia, dúfa, že sa situácia čoskoro vyrieši a „husi prestanú terorizovať Upavon“. „Myslíme si, že niekto vypustil svoje husi, zahliadli sme, že dve husi z kŕdľa majú krúžky. Museli sa zapliesť do kŕdľa, čo tu žije, a zblázniť zvyšok husí,“ uviedla Wernhamová. Dodala, že ju pred niekoľkými týždňami niekoľko ľudí informovalo, že videlo pár osamotených husí.

Gangy moriakov terorizujú obyvateľov amerických miest

 Husi uväznili poslankyňu v  aute 

Poslancom sa zatiaľ nepodarilo dopátrať sa, komu by mohla zvieratá utiecť, prípadne kto ich mohol vypustiť. „Včera som skoro hodinu sedela v aute v župane po tom, čo som syna odviezla do práce. Husi obklopili auto, nemohla som von, musela som počkať, až odídu,“ zverila sa Wernhamová. „Celé roky bol kŕdeľ pokojný, medzi občanmi obľúbený,“ doplnila radkyňa.

„Teraz sú úplne iné, videla som, ako preháňajú deti, ktoré šli na autobus. Preľaknuté deti museli utekať, aby sa zachránili. Vtáky poštípali veľa ľudí, je to dosť bolestivé,“ opísala Wernhamová. Poslanci využili sociálne siete a hľadajú niekoho, kto by zastupiteľstvu poradil, ako sa husí zbaviť.

Pastier hnal stovky hus po diaľnici, chcel ušetriť za odvoz

Wernhamová súčasne požiadala dedinčanov, aby husi nekŕmili s nádejou, že vtáky sami odtiahnu. Poslanci sa tiež obrátila na farmárov, ktorí majú problémy s líškami, ktoré im napádajú ich zvieratá. Tí by sa mohli zdivočených husí ujať a použiť ich ako bodyguardov pre kurčatá.