Školáčky z Británie utiekli do Sýrie, aby sa stali \"nevestami džihádistov\"

243

Britská polícia sa domnieva, že dievčatá odišli do Sýrie, aby sa tam stali takzvanými „nevestami džihádistov“. 

O plánoch školáčok na útek nemali najmenšie tušenie ani ich najbližší. Že dievčatá zmizli, sa rodičia dozvedeli, až keď našli ráno 26. júna ich postele prázdne. „Rodina nemala potuchy o tom, čo sa chystá. Dievčatá jednoducho raz skoro ráno zmizli z domu, „vysvetlil šéf tamojšej polície Peter Fahy denníka The Times.

Susedia na predmestí Manchestru, kde početná moslimská rodina pôvodom zo Somálska žije, ich britskéj tlače popísali ako „milé dievčatá z veľmi nábožensky založenej rodiny“. 

Zmiznutím sestier sa teraz zaoberá aj protiteroristicke oddelenia. Preveruje, či maloletým dievčatám pri úteku nepomáhal niekto tretí. 

Vyšetrovatelia sa domnievajú, že dvojčatá sa najskôr pokúsila pripojiť k staršiemu bratovi, ktorý údajne bojuje po boku ozbrojencov z Islamského štátu. Mladík zanechal štúdium, aby mohol odcestovať na bojisko sýrskej občianskej vojny. Dievčatá podľa polície kráčajú v jeho stopách napriek tomu, že sa ešte nedávno chcel rovnako ako ich staršie sestri stať lekárkarom. A mali k tomu úspešne nakročené: obe boli bývalimi premiantkami. 

Dvojčatá podľa vyšetrovateľov odleteli bez vedomia rodiny z Manchestru najprv do Turecka a odtiaľ neskôr odcestovala zrejme do Sýrie. „Je tu vysoká pravdepodobnosť, že sa tam vydali po vzore, neviest džihádistov ‘,“ varoval šéf manchesterskej polície Fahy s poukazom na príbehy o mladých muslimkách vydávajúcich sa na bojisko ako kurtizány bojovníkov. „Neuznáva to ani Korán a je to neuveriteľné nebezpečná vec,“ namieta k „sexuálnemu džihádu“, ktorý údajne niektoré mladé ženy z rôznych kútov moslimského sveta v Sýrii vedú.