STREĽBA, KRV A MŔTVY! Hrdinovia z Viedne popísali najhoršie chvíle

Zranených niesol do bezpečia aj Palestínčan

917

V pondelok večer sa v centre Viedne ozvali výstrely a krik vydesených a poranených ľudí. Palestínsky zamestnanec tamojšieho rýchleho občerstvenia Osama Joda a zápasníci MMA Recep Gultekin (21) a Mikail Özen (25) neváhali ani minútu a začali pomáhať. Všetci traja popísali dramatické chvíle na mieste masakru, kedy im doslova išlo o život.

Recep Gultekin (21)

Traja muži spoločne pomohli postrelenému policajtovi a jednej staršej žene. Turek Recep Gultekin spoločne s Palestínčanom Osami Jodom odniesli do bezpečia ťažko zraneného ochranca zákona. Turka pri tom útočník postrelil do nohy. Všetko sa totiž dialo ešte v čase, keď sa útočník Kujtim Fejzulai (†20) pohyboval nejakých 20 metrov od nich.

Mikail Özen (25)

Slovenská polícia už v lete informovala Viedeň o pokusoch zakúpenia munície!

Islamský terorista zavraždil päť ľudí a ďalších 22 zranil. Strieľal celkovo na šiestich miestach rušného viedenského centra. Štyria ľudia, ktorých zavraždil, sú staršia žena a muž, jeden mladík a servírka.

V decembri 2019 bol Fejzulai prepustený z väzenia, hoci bol pôvodne odsúdený na 22 mesiacov za pokus o pripojenie sa k bojom v Sýrii na stranu tzv. Islamského štátu. Presvedčil ale úrady, že sa polepšil.

Vo Viedni zabíjal 20-ročný moslim! Muníciu nakúpil na Slovensku

Bolo pondelok okolo 20. hodiny večernej a Osama Joda (23) bol práve na smene v zamestnaní, ktoré má v miestnej reštaurácii s rýchlym občerstvením, ako uviedol pre miestny denník Kurier. Zrovna nosil do podniku tovar z dodávky, keď strelec začal paľbu po okoloidúcich. Postrelil aj jedného z policajtov, ktorí hneď pribehli na miesto. „Zatiahli sme zraneného za betónovú lavičku,“ povedal podľa BBC Joda. „Všade bola kopa krvi.“ Policajtovi poskytol prvú pomoc a následne na neho upozornil jeho kolegami. Páchateľ v tej chvíli ešte stále jačal na ľudí a chystal sa ďalej strieľať.

Absurdnú situáciu zažil vojnový hrdina, ktorý prišiel vo vojne o obe nohy.

S pomocou oboch Turkov, ktorí o kus ďalej pomáhali jednej staršej žene, potom policajta doniesli k sanitke, ktorá medzitým na miesto dorazila. Ženu už predtým odniesli do jednej z reštaurácií, kde si ju potom vyzdvihli záchranári. Útočník utiekol ihneď po streľbe, keď sa na mieste objavilo viac policajtov naraz.

„Hneď sme vedeli, čo máme robiť. Nebolo nad čím premýšľať, nenapadlo nás nič iné, než že musíme pomôcť,“ vykreslil Mikail Özen, bojovník MMA a osobný tréner. „V Rakúsku sme doma, pomohli by sme znova,“ dodal.

Gunner, psí hrdina, ktorý vedel rozoznať motory japonských lietadiel od spojeneckých

Na tureckej ambasáde národných hrdinov privítal turecký veľvyslanec Özen Ceyhun a slávnostne ich ocenil za odvahu. Tretieho hrdinu, Palestínčana Osamu Jódu, vyznamenala viedenská polícia – odovzdala mu čestnú medailu ako poďakovanie za pomoc ich kolegovi.

Hrdina 58 tisíc eur nedostane. Súd uznal bezdomovca vinným, že okrádal obete útoku z Manchestru