Tvária sa ako seriózni podnikatelia, ale sú to zločinecké bandy z talianskych regiónov Kalábria, Sicília, Kampánia a Apúlie. Podľa strážcov zákona zarábajú na území Česka veľké peniaze v cestovnom ruchu. A to aj obávaná Camorra.

Na dovolenku? Nie – vyhnúť sa súdu za spáchané zločiny! Do našich ubytovacích zariadení podľa správy, ktorú teraz odtajnila protimafiánska centrála DIA, práve preto mieria zločinci z Talianska. „V Česku, rovnako ako na Slovensku, bola zistená prítomnosť talianskeho organizovaného zločinu. Najmä v sektore cestovného ruchu, ktorý ponúka obrovské možnosti zárobku,“ uvádza dokument, podľa ktorého ČR v prvom polroku 2021 figurovala v dvoch operáciách talianskej polície proti mafiám.

Pri prvej bola zadržaná skupina venujúca sa praniu špinavých peňazí, v druhom prípade ČR slúžilo ako zázemie pre nelegálny dovoz a pašovanie ropných produktov do Talianska. „Zdá sa, že tu pôsobia najmä sicílske a kalábrijské skupiny,“ pokračuje text DIA.

Talianska mafia je na Slovensku už dlho, píše skrývajúci sa autor bestselleru Gomora

 Kšefty s ojazdenými  autami 

Kriminálne skupiny u nás zakladali fiktívne firmy. Aj v nich sa prali špinavé peniaze a kšeftovalo s ojazdenými vozidlami. „Predovšetkým Società Foggiana mohla vďaka legalizácii výnosov z trestnej činnosti odkúpiť nehnuteľnostný komplex značnej hodnoty na území Prahy,“ povedali detektívi. Zločinecké kúsky v prvej polovici minulého roka tiež ovplyvnila pandémiu covidu-19. Vďaka rýchlej dostupnosti peňazí a kapitálu sa mafie snažili preniknúť aj do ekonomiky a dokonca štátnej správy.

Talianska stopa: Zatkli Taliana Vadalu, o ktorom písal Kuciak

 Vyčína tu aj  Camorra 

Ako uviedli vyšetrovatelia, na svoju prítomnosť opäť upozornila aj preslávená Camorra, a to správou rekreačných zariadení, ktoré umožňujú obrovské zárobky a možnosť kryť činnosť obávaných podnikov. Na našom území patrí Camorra k najaktívnejším už od novembrovej revolúcie roku 1989. Organizácia tu spolupracuje s českým a slovenským podsvetím aj ruskou mafiou. Napríklad v máji 2000 vyvrcholila spoločná akcia talianskej a českej polície, zatknutých bolo 33 členov Camorry.

Taliansky novinár ,na úteku’ varuje pred neľútostnou mafiou’ Ndrangheta na Slovensku aj v Česku.

 Kto je  DIA 

Protimafiánske vyšetrovacie oddelenie Direzione Investigativa Antimafia (Riaditeľstvo pre vyšetrovanie proti mafii), tiež známe ako DIA , je taliansky orgán zložený z viacerých zložiek spadajúcich pod odbor verejnej bezpečnosti ministerstva vnútra. Jeho hlavnou úlohou je boj proti organizovanému zločinu súvisiacemu s mafiou v Taliansku. Pôsobí od 29. októbra 1991.

 Viete,  že… 

Podľa vyšetrovateľov mafie z talianskych regiónov javí väčšiu ochotu medzi sebou spolupracovať, než predtým. Klany sa tiež viac zameriavajú na trestné činy typické pre „biele goliere“, počet vrážd a násilností klesol.