Talianska mafia je na Slovensku už dlho, píše skrývajúci sa autor bestselleru Gomora

3327
Roberto Saviano

Taliansky spisovateľ Roberto Saviano vo štvrtok napísal na facebooku, že talianske mafie kalábrijská, Ndrangheta, neapolská Camorra a sicílska Cosa nostra sú na Slovensku už roky vo veľkom tu investujú a získava nemalé prostriedky. 

Spisovateľ Roberto Saviano sa sám ukrýva pred mafiou už od roku 2006 kvôli svojim knihám o organizovanom zločine. V súčastnosti ide v televíziách seriál o neapolskej Camorre sfilmovanej podľa jeho námetu. Žije nevedno kde pod policajným dohľadom.

 Ndrangheta, Camorra a Cosa nostra  na Slovensku 

Saviano v príspevku napísal, že kalábrijská, Ndrangheta, neapolská Camorra a sicílska Cosa nostra sa už niekoľko rokov na Slovensku skrývajú a investujú tu. Pripomenul, že vo februári 2005 bol v popradskom penzióne zatknutý Ugo De Lucia, zabijak neapolského klanu Di Lauro. DNA stopa podľa Saviana dokazuje, že v Bratislave je aktívny ďalší neapolský klan, Sarno.

„Ján Kuciak bol zavraždený, pretože bol v pátraní po mafii na Slovensku osamotený. Položme si otázku, prečo sú novinári – od Giancarla Sianiho cez Annu Politkovskú a Antonia Russa až po Daphne Caruanovu Galiziovu – natoľko zraniteľní, že niekto môže kvôli biznisu zvažovať ich likvidáciu, „ píše Saviano.

Novinára G. Sianiho zavraždila v roku 1985 neapolská Camorra, jeho kolega A. Russo bol umučený za nevyjasnených okolností počas druhej čečenskej vojny. Kremeľ za politiku v Čečensku kritizovala A. Politkovská, ktorá bola zavraždená v roku 2006. Minuloročná smrť maltskej novinárky sa stále vyšetruje – polícia síce zatkla v súvislosti s jej vraždou troch mužov, stále však pátra po zadávateľovi atentátu.

R. Saviano popísal brutálne metódy neapolskej mafie v slávnej knihe Gomora. Podľa tejto knižnej predlohy bol natočený aj rovnomenný film. Spisovateľ je nepretržite strážený políciou, pretože sa mu predstavitelia zločineckej organizácie vyhrážajú smrťou.

Organizovaným zločinom sa zaoberá aj naďalej, napríklad v knihe Nula, nula, nula: príbehy, trasy, bossovia a obete kokaínu mapuje medzinárodný obchod s kokaínom. Prispieva do hlavných talianskych denníkov, ale tiež do novín ako The Washington Post, The New York Times, El País, Die Zeit a ďalších.

Vražda Jána Kuciaka mala byť varovaním pre ostatných novinárov, vrahom to ale nevyšlo, píšu Nemci