Taliban ukameňoval mladú Afghánku, ktorá utiekla s milencom

1083

Smutný koniec mal románik medzi mladou Afgankou menom Rochsahana a jej milencom. Dievča, ktorú príbuzní proti jej vôli vydali, sa pokúsila utiecť so svojím milým.    

Keď mladého milenca chytili radikáli z Talibanu, dievča ukameňovali a mladíka zbičovali.

„K ukameňovaniu došlo zhruba pred týždňom v Ghalímu, hornatej púštnej oblasti provincie Ghor, ktorá je v rukách Talibanu,“ povedala agentúre AFP guvernérka provincie Sima Džojendaová. Tá je jednou z dvoch žien, ktoré vládnu niektorýcg z 34 provincií krajiny, kde stále prevláda patriarchálna spoločnosť.

Rochsahana „bola ukameňovaná bezohľadnými duchovnými z hnutia Taliban a militantnými kmeňovými vodcami“, oznámila Džojendaová. Podľa nej bolo obeti „medzi 19 a 21 rokmi a bola vydatá proti svojej vôli“. „Utiekla s iným mužom svojho veku,“ dodala guvernérka.

Videonahrávka „popravy“ bola zverejnená na sociálnych sieťach či na stránkach rozhlasovej stanice Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda (RFE / RL) a odvysielala ju aj afganská televízia.

Na videu je zachytená mladá žena, ktorá stojí v jame vykopanej v krajine tak, že jej je vidieť len hlava. Muž v čiernom oblečení zdvihne kameň a z blízkosti ho na ženu hodí, ďalší traja jeho spoločníci ho nasledujú. Jeden z prítomných mužov odrieka moslimskej vyznania viery. Hovorca guvernérky uviedol, že videozáznam je autentický.