O poriadny poprask v Benátkach sa postarali dvaja turisti, ktorí si z hlavného kanála v meste urobili miesto pre vodné športy. Turisti si po Canal Grande jazdili na elektrických surfoch! Bezohľadné počínanie cudzincov rozčúlilo benátskeho starostu, ktorý video zachytávajúce dvoch surfistov zdieľal na twitteri. Oboch sa nakoniec podarilo dopadnúť a úrady im naparili mastnú pokutu.

Benátky sú milovaným miestom turistov. Ľudia si tam užívajú návštevy pamiatok, romantických plavieb po kanáloch a reštaurácií, ktoré sú na každom rohu. Ako uvádza agentúra Reuters, Benátky turistov prísne trestajú za porušenie nastavených pravidiel. Od budúceho roka budú návštevníci platiť osobitnú daň, ktorá má pomôcť hradiť rastúce náklady za služby. Mesto preto pobúrilo správanie dvoch turistov, ktorí si z hlavného kanála urobili miesto pre vlastnú zábavu.

Benátsky starosta Luigi Brugnaro na twitteri zverejnil video, ktoré zachytáva dvoch turistov preháňajúcich sa po kanáli na elektrických surfovacích doskách! K videu pridal popis, v ktorom nešetril piepornými slovami. „Tu sú dvaja arogantní idioti, ktorí sa vysmievajú mestu. Žiadam všetkých, aby nám ich pomohli identifikovať a potrestať ich,“ vyzval svedkov. Krátke video zachytáva mužov, ako idú po Canal Grande pod mostom Accademia smerom k lagúne.

Turistov sa nakoniec skutočne podarilo dopadnúť. Radnica im vymerala každému pokutu 1500 eur. Informovala o tom agentúra AP. Na incident s elektrickými surfami upozornila aj skupina Benátčanov na instagramovom účte s názvom Venezia Non è Disneyland (Benátky nie sú Disneyland). „Hanba, treba im dať doživotný zákaz návštevy Benátok, mamma mia,“ napísal jeden užívateľ instagramu.

Iní ale ocenili podobný spôsob pohybu po Benátkach. „Ja chcem tiež. Nebolo by to úžasné, keby sme všetci cestovali po Benátkach takto a neplatili ACTV (podniku verejnej dopravy)?“ napísal ďalší z užívateľov.

Skupina prevádzkujúca účet Venezia Non è Disneyland pomáha dohliadať na správanie turistov. Koncom júla zverejnila video, na ktorom bolo vidieť muža skákať do Canal Grande a tesne minúť práve preplávajúcu loď.

V roku 2019 napríklad dostali dvaja Nemci pokutu tisíc euro, že si varili kávu na 430 rokov starom moste Ponte di Rialto. V benátskych kanáloch sa nesmie plávať a na schodoch historických pamiatok jesť. Za porušenie hrozia pokuty.