V Iráne už prepustili aj posledných dvoch slovenských paraglajdistov

276

Pavla Šeligu a Mareka Stolarčíka odovzdali na pôde slovenského veľvyslanectva v Teheráne.
Rokovať o uzavretí prepustenia odletela do Teheránu delegácia na čele s premiérom Robertom Ficom a šéfom diplomacie Miroslavom Lajčákom.

Stretli sa s paraglajdistami a iránskym viceprezidentom Eshákom Džahángírím.

Podľa premiérovej hovorkyne premiéra sa už rokovania delegácie skončili. Pokračujú však na úrovni príslušných bezpečnostných orgánov.
Irán prepustil šesť z ôsmich Slovákov začiatkom septembra, ktorí prišli do Iránu ako turisti. Šeliga a Stolarčík však ostali v Iráne, kým sa nevyšetria všetky podozrenia, ktoré sa ich týkajú.
Slováci do Iránu vycestovali v dvoch skupinách začiatkom mája. Krátko na to ich iránska polícia zadržala pre podozrenie, že za letu fotografovali jadrové zariadenia či vojenské objekty, čo je v krajine zakázané. Stalo sa to v provincii Isfahán, kde sa nachádza niekoľko pracovísk iránskeho jadrového programu vrátane továrne v Natanze, v ktorej sa obohacuje urán. Iránci tvrdili, že so sebou mali zakázané komunikačné zariadenia ako vysielačky. Občania Slovenska mali v Iráne tento rok problémy dvakrát. Okrem skupiny paraglidistov tam bol mesiac zadržiavaný Matej Valuch tiež pre podozrenie zo špionáže