V podvozku lietadla na základni Ramstein našli mŕtveho čierneho pasažiera

368

Podľa polície sa čierny pasažier ukryl v letúne pri medzipristátí v malijskej metropole Bamako. 

Nemecké úrady po nariadenej pitve oznámili, že mladík podľa predpokladov zomrel na nedostatok kyslíka. Identita mladíka vraj zatiaľ nie je známa, podľa hovorcu vojenskej základne pri sebe nemal žiadne doklady. Nemecké aj americké úrady prešetrujú, ako sa mohol muž do podvozku dopravného lietadla typu C-130J dostať.

Podobný prípad, ale so šťastným koncom, sa odohral už tento rok v apríli. Šestnásťročný chlapec vtedy aj napriek nedostatku kyslíka a napriek teplote pod bodom mrazu prežil v podvozkovej šachte niekoľkohodinový let z americkej Kalifornie na Havaj.

Základňa Ramstein neďaleko západonemeckého Kaiserslauterne je najdôležitejšie vojenské dopravné letisko americkej armády v Európe. Nevzlietajú odtiaľto len zásobovacie lety, ale smerujú tam aj lietadlá so zranenými vojakmi, ktoré neskôr ošetrujú lekári v neďalekej vojenskej klinike v Landstuhl. 

Stroj C-130J je najmodernejšou verziou transportných lietadiel typu Hercules. Lieta zvyčajne vo výške osem až dvanásť kilometrov a na jeho palube môže cestovať až 90 vojakov alebo 19 ton nákladu.