V znamení pavúka: Japonský komiks o zločineckej bande naživo

Ruská a ukrajinská omladina si našla brutálnu zábavu

437

V Rusku a na Ukrajine sa šíri nová násilná subkultúra Redan. Skupiny tínedžrov si dohovárajú bitky v nákupných centrách, často s boxermi a korenistými sprejmi. Polícia v oboch znepriatelených krajinách už pozatýkala stovky ľudí.

Úrady v Kyjeve, Charkove a Ľvove v pondelok informovali o masových zhromaždeniach agresívne naladených prevažne maloletých vyznávačov subkultúry Redan (niekedy napísané Rjodan), na ktorých chystali bitky so svojimi protivníkmi.

Obdobné zhromaždenia a bitky sa v závere minulého týždňa konali aj v ruských mestách, len v Moskve polícia zadržala podľa ruských médií na 350 ľudí, prevažne maloletých. Akcie sa konali ale aj v Petrohrade, Kursku, Novosibirsku a Kazani.

Polícia v Kyjeve mladíkov obkľúčila a autobusmi previezla na policajné veliteľstvo, uviedla agentúra Unian. Analogické scény sa podľa nej odohrali aj v Charkove, kde sa ku bitke chystali viac ako dve stovky mladých ľudí.

Film Joker prináša strach! Pripomenul Američanom streľbu v kine

„Polícia zistila totožnosť 245 účastníkov masovej akcie, z ktorých 30 bolo plnoletých. Medzi maloletými bolo 149 chlapcov a 66 dievčat. Záznam bol uložený do databáze vyšetrovaných prípadov podľa paragrafov o masových nepokojoch a zvedení maloletých k protiprávnej činnosti, za čo hrozí až desať rokov odňatia slobody,“ uviedla v komuniké charkovská polícia.

V Ľvove podľa Unianu prepukla masová bitka pri nákupnom stredisku, hoci na mieste bola polícia. Polícia vo Ľvove a v Kyjeve sa k udalostiam nevyjadrila.

Vojna gangov mladistvých

Podľa charkovskej polície bola akcia dielom Ruska bojujúceho proti Ukrajine. V Rusku sa naopak podľa tamojšej redakcie BBC objavili obvinenia, nepodložené žiadnymi dôkazmi, že masové bitky ruskej mládeže „vyprovokuje“ ukrajinská tajná služba SBU.

Názov subkultúry odkazuje na populárny japonský komiks o zločineckej bande, zvanej aj Pavúky. Dlhovlasí vyznávači subkultúry nosia čierne mikiny so zobrazením pavúkov a číslovkou štyri – a tiež sa často dostávajú do konfliktov s rovesníkmi predovšetkým z radov futbalových fanúšikov, s ktorými si dohovárajú masové bitky cez sociálne siete.

Medzinárodný drogový gang zlikvidovala Belgická polícia!