Americkej filmovej spoločnosti Werner Bros. prišiel list od pozostalých po obetiach útoku z roku 2012, kedy pri premietaní filmu Temný rytier povstal niekto v kine v Denveri a zastrelil 12 ľudí. Príbuzní obetí majú strach, že by mohlo k podobnej situácii dôjsť aj pri premietaní nového filmu s názvom Joker.

Príbeh o zápornej komiksovej postave, ktorý vyvolal nadšené recenzie i polemiku kvôli zobrazovanému násiliu, má v USA premiéru 4. októbra. O liste firme Warner Bros., ktorý obsahuje aj výzvu k boju za obmedzenie držby zbraní v USA, informoval server BBC.

Masový vrah, či schizofrenik? Súd rozhoduje o strelcovi z premiéry Batmana

„Keď som prvýkrát videla trailer k tomuto filmu, bola som absolútne zhrozená,“ povedala BBC Sandy Phillipsová, matka Jessiky Ghawinovej, ktorá sa v júli 2012 stala jednou z obetí šialeného strelca v kine v americkom meste Denver. Maskovaný útočník James Holmes vtedy pri premietaní nového filmu na motívy komixových príbehov o Batmanovi a jeho úhlavnom nepriateľovi Jokerovi zastrelil 12 ľudí a ďalšie desiatky zranil.

Podľa Phillipsovej je v snímke Joker úplne zbytočné násilie. Autorom listu sa tiež nepáči, že film môže podľa nich u divákov vyvolať aj súcit s osudom hlavnej postavy. V liste je tiež výzva filmovej spoločnosti, aby využila svoj vplyv a pomohla bojovať za obmedzenie držania zbraní v USA.

Spoločnosť Warner Bros. v reakcii okrem iného uviedla, že v žiadnom prípade neschvaľuje akékoľvek násilie a že nie je zámerom filmu vytvoriť z hlavnej postavy hrdinu. Dodala tiež, že dlhodobo podporuje obete násilia a že prispela aj tým, ktoré postihol útok v kine v Denveri.

Lov alebo budeš ulovený. Praveký epos Alfa sa predstavuje prvým trailerom

Útočník z kina na denverskom predmestí Aurora bol v roku 2015 odsúdený na doživotie. Motív jeho činu zostal nejasný, podľa jednej z teórií sa štylizoval do filmovej postavy Jokera, ktorý je v batmanovských príbehoch zápornú postavou. Mal tiež vlasy nafarbené na červeno.

Cillian Murphy: Na svoje filmy sa pozriem len raz, nie som nostalgický

Nový film Joker amerického režiséra Todda Phillipsa získal tento mesiac hlavnú cenu na medzinárodnom festivale v Benátkach a je horúcim kandidátom aj na amerického Oscara.