Medzinárodný drogový gang zlikvidovala Belgická polícia!

Disponoval neobmedzenými finančnými možnosťami, bezohľadnosťou a agresivitou...

1043

Belgická polícia pri najväčšom záťahu vo svojej histórii zhabala 17 ton kokaínu, zbrane, autá, policajné uniformy a 1,2 milióna eur v hotovosti. Polícii sa podarilo preniknúť do kódovanej komunikačnej siete používanej zločineckou organizáciou, hoci si podozriví posielali správy cez platformu Sky ECC, ktorá sa prezentuje ako najbezpečnejšie komunikačná platforma na svete a je všeobecne považovaná za nenapadnuteľnú.

V Belgicku počas utorka vykonalo na 1600 agentov viac ako 200 domových prehliadok. Zadržali 48 osôb, vrátane jedného advokáta, a zabavili 185 telefónov. Policajné záťah sa uskutočnil v utorok tiež v Holandsku, kde polícia zabavila server Sky ECC a zatkla asi 30 podozrivých. O úspechu polícia informoval denník Le Monde.

Masívny policajný zásah proti organizovanému zločinu a hlavne na pašerákov drog

„Máme teraz jasnejšiu a podrobnejšiu predstavu o fungovaní týchto zločineckých organizácií, o ich celosvetovom charaktere, ich neobmedzených finančných možnostiach, bezohľadnosti a agresivite,“ uviedol v utorok večer federálnej prokurátor Frédéric Van Leeuw.

Spoločnosť Sky ECC poskytuje svoje služby z Kanady a zo Spojených štátov, celá štvrtina aktívnych užívateľov siete sa ale pohybovala na území Belgicka a Holandska, uvádza Le Monde. To pritiahlo pozornosť vyšetrovateľov z Antverp, ktorí sa v posledných rokoch stretávali s rapídnym nárastom obchodov s kokaínom v ich meste.

Šéfkou drogového gangu je tridsaťdvaročná žena! Pátral po nej aj Interpol

Polícia do siete „kryptotelefónov“ prenikla v roku 2018 a zachytila ​​celkom miliardu správ. Doteraz sa jej podarilo rozšifrovať približne polovicu z nich. Spoločnosť Sky ECC má vlastné servery, vlastné SIM karty a ovláda telefóny na diaľku, takže pri ich zabavení je možné ich na diaľku zmazať. Predplatné služby vyjde na 800 až 2200 eur za polrok.

Europol prelomil šifrovanú komunikáciu mafiánov. Zadržal stovky ľudí vo viacerých krajinách EU

Belgická justícia po záťahu pripravuje stovky ďalších vyšetrovaní. Federálny súd tiež poslal svoje číslo účtu spoločnosti Sky ECC, pretože tá sľubovala milión komukoľvek, komu sa podarí infiltrovať do jej komunikačnej platformy, píše Le Monde.