Vedci simulovali, čo by sa stalo, keby boli odpálené všetky jadrové hlavice na svete

1892

Odpáliť akúkoľvek jadrovú hlavicu rozhodne nie je dobrý nápad. Odpáliť v jeden moment všetky jadrové hlavice je potom úplne zlý nápad, ktorý zničí ľudstvo a celý svet uvrhne do totálnej nukleárnej zimy. Vedci simulovali, ako by takáto skaza vyzerala.

Podľa vedcov by skazou ľudstva skončil akýkoľvek konflikt, v ktorom by bolo odpálených 100 a viac jadrových hlavíc. Hladomory, neúroda, extrémne zimy, tornáda, tsunami, proste všetky hrôzy, ktoré si človek dokáže predstaviť, by v takom prípade nastali prakticky okamžite. Iste by niekde zostali žiť nejakí ľudia, z dlhodobého hľadiska by ale prežitie ľudstva v takých podmienkach bolo takmer nemožné. Bezprostredne po explóziách by zahynula miliarda ľudí, ďalší by rýchlo nasledovali.

A čo keby týchto hlavíc vybuchlo 15 tisíc? Toľko ich majú odhadom dokopy svetové jadrové mocnosti na čele s USA a Ruskom. No, bol by to úplný koniec. Zmizli by všetky mestá nad 100 tisíc obyvateľov na celej planéte. Samotná explózia by zničila všetko v okruhu 3000 kilometrov. Krajina by sa okamžite premenila na pustatinu. Atómový hríb by siahal až do vysokých poschodí atmosféry a z tej by na zem padal rádioaktívny spad, ale aj nekonečný prúd väčších či menších kusov materiálu. Bolo by to bombardovanie epických rozmerov. Samotný kráter výbuchu by bol relatívne malý a mal by iba desať kilometrov v priemere. Ale treba pokiaľ by došlo k výbuchu v Južnej Amerike, celý tento kontinent by sa stal okamžite neobývateľným.

Japonsko: Hirošima si pripomenula 67. výročie zhodenia atómovej bomby

Vedci sú presvedčení, že aj túto katastrofu by prežili nejakí ľudia. Ich následnú situáciu je ale veľmi ťažké opísať, prakticky nemožno odhadnúť, ako by takíto ľudia žili, čím by sa živili, ako by vyzeral ich každodenný život. Navyše by to boli ľudia, ktorí by boli zo dňa na deň vrhnutí do novej reality. Predtým žili v civilizácii, všetko mali zabezpečené, netrpeli existenčné ani inou núdzou a boli obklopení stabilným podnebím a ich život bol predvídateľný. Teraz by žili ako ľudia z doby kamennej v natoľko nehostinnom a nepriateľskom prostredí, že je otázkou, či by aj tých pár preživších radšej nespáchalo samovraždu. Pre lepšiu predstavu o dôsledkoch takejto katastrofy slúži video!

Hlava Panny Márie z Urakami prežila výbuch jadrovej bomby