Vladimir Potanin, druhý najbohatší muž Ruska, by sa mohol po Jeffovi Bezosovi a Billovi Gatesovi zapísať do rebríčka svetových boháčov, ktorých ich rozvod prišiel veľmi draho; ak teda jeho bývalá manželka na londýnskom súde dokáže presadiť svoju požiadavku na spravodlivejšie rozvodové vyrovnanie, než akej sa dočkala po rozvode v roku 2014 od ruského súdu. Informoval o tom spravodajský server The Economic Times.

Natalja Potaninová oznámila, že v rámci rozvodového vyrovnania žiada polovicu hodnoty Potaninovho podielu v ťažobnej spoločnosti MMC Norilsk Nickel PJSC; výsledná čiastka by mohla presiahnuť sedem miliárd dolárov. Dodala tiež, že je pripravená prijať polovicu zo všetkých dividend, ktoré spomínaná polovica jeho podielu akcií Norilsku od roku 2014 vyniesla.

Natalja Potaninová oznámila, že v rámci rozvodového vyrovnania žiada polovicu hodnoty

Podľa informácií miliardárskeho indexu spravodajského serveru Bloombeg Potanin od rozvodu získal dividendy v hodnote 6,6 miliardy dolárov a čistá hodnota jeho majetku dosahuje 29,9 miliardy dolárov. Potaninová tiež žiada polovicu hodnoty nákladného ruského sídla známeho ako Jesenný dom.

FINANCIE: Mubarakov majetok je zrejme väčší ako Billa Gatesa

Manželia Potaninovci sa rozviedli už v roku 2014 a ruský súd Natalje, ktorá s Vladimirom Potaninom žila 31 rokov, podľa jej slov vymeral vyrovnanie asi 40 miliónov dolárov. Potanin tvrdí, že dostala viac ako dvojnásobok – aj to je ale podľa anglických štandardov „ničotná čiastka“ s ohľadom na jeho majetok.

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos sa stal najbohatším človekom v histórii

A to je dôvod, prečo sa rozhodla Natalja bojovať o spravodlivejšie vyrovnanie na súde v Londýne. Potanin ju obvinil z „rozvodovej turistiky“ a proti obnoveniu pojednávania kvôli rozvodovému vyrovnaniu sa odvolal na britský najvyšší súd; ten ale zatiaľ nerozhodol, či jeho žiadosti vyhovie.

Keby Pablo Escobar žil, bol by dnes najbohatším mužom na svete

Londýnske rozvodové súdy sa stali v minulých rokoch obľúbeným miestom súdnych bojov, pretože britskí sudcovia sú obvykle pripravení rozdeliť majetok páru rovnejším dielom.